Kruciáta oslobodenia človeka
Posolstvo Panny Márie,
Kráľovnej Pokoja:

25. novembra 2021

Počúvajte
Rádio Mária

Dnes je streda 29. jún 2022 , meniny má Peter a Pavol, Petra , zajtra bude mať meniny Melánia. Blahoželáme!

LITURGICKÝ KALENDÁR:
Liturgické čítania na dnes


PROROK V POĽSKOM PARLAMENTE

„Otec Franciszek Blachnicki zanechal za sebou viditeľný plán duchovnej obnovy Poľska,“ vyhlásil biskup Wodarczyk počas sympózia o sociálnej činnosti zakladateľa Hnutia Svetlo-Život a diela Kruciaty Oslobodenia Človeka, ktoré sa uskutočnilo minulý mesiac v poľskom parlamente vo Warszawe. Objasnil, že otec Franciszek vnímal slobodu nielen ako vonkajšie, ale aj ako vnútorné oslobodenie. Zdôraznil, že niet slobodného štátu bez slobodných ľudí.

Otec biskup Adam Wodarczyk sa priznal, že toto stretnutie bolo jednou z jeho túžob. V príhovore podčiarkol prorocký rozmer života a diela otca Blachnického, ktorý mal vplyv aj na sociálnu oblasť, a tiež fakt, že otec Franciszek písal o slobode veľmi veľa. Ďalší prednášatelia zdôraznili, že otec Franciszek bezchybne diagnostikoval príčiny zotročenia človeka. Franciszek Blachnicki často tvrdil, že sloboda sa nezakladá len na jednoduchom akte oslobodenia. Podľa neho je suverenita osôb prvou etapou oslobodenia spoločnosti. „Slobodnými nás robí voľba pravdy, dobra a krásy,“ vysvetľoval Wodarczyk.

Biskup upriamil pozornosť aj na to, že Blachnického posolstvo bolo prijaté aj v Číne alebo v štátoch strednej a východnej Európy, kde sa moc uchyľovala alebo sa ešte stále uchyľuje k rôznym formám zotročenia človeka.

„Nemôžeme zabudnúť na sociálno-politické dielo zakladateľa HSŽ a KOČ: jeho teológiu oslobodenia či náboženského pôsobenia,“ povedal riaditeľ Andrzej Sznajder z Inštitútu pamäti národa. Okrem iného citoval kňaza Franciszka: „Evanjelizácia, ktorá nie je nastavená na riešenie konkrétnych problémov v každodennom živote, je nepochopením.“ Otec Blachnicki často upriamoval pozornosť na to, že komunistická propaganda sa snažila odradiť katolíkov od politiky cez manipuláciu významu tohto slova, keď komunisti ľuďom nahovárali, že angažovanie sa v politike je čímsi zlým. Blachnicki poukázal na to, že nám nejde o politiku, ale o kresťanskú dôslednosť. Náboženský a sociálny rozmer sú neoddeliteľné. Historik Sznajder poukázal na to, že aj napriek celému vkladu otca Blachnického a oázového hnutia v zápase o slobodu to nikdy nebolo hnutie priamo zamerané proti komunistickému systému. Podľa zámeru otca Franciszka je hnutie základňou, z ktorej vyrastajú rôzne aktivity za účelom zápasu o človeka. A tu majú svoje miesto aj politické aktivity.

Riaditeľ Inštitútu Franciszka Blachnického Róbert Derewenda sa zamýšľal nad sociálnymi iniciatívami zakladateľa oázového hnutia a došiel k záveru, že otec Franciszek reagoval na danú skutočnosť.

O tom, čo sa dialo počas pobytu otca Franciszka v Nemecku po vypuknutí stanného práva v Poľsku, hovoril otec Henryk Bolczyk. Mons. Turzynski, biskup z Radoma, poukázal na to, aký vplyv na poľskú cirkev a sociálno-politickú situáciu má Hnutie Svetlo-Život.

Otec Blachnicki budoval veľký program evanjelizácie podľa troch ideí: pravda, kríž a oslobodenie. Čitateľne prezentoval, že duchovný a spoločenský rozmer v živote človeka sú nedeliteľné.

Redaktor „Gościa Niedzielnego” Andrzej Grajewski vo svojej prednáške hovoril o tom, ako bol Blachnicki konfrontovaný so štátnymi úradmi. Často hovoríme, že bojujeme so systémom alebo že nás systém prenasleduje. Ale za tým systémom stoja konkrétni ľudia. Komunistické úrady sa snažili kontrolovať kňaza Franciszka a robiť všetko preto, aby jeho činnosť bola obmedzená. Novinár Grajewski poukázal aj na to, že kardinál Wojtyla chránil otca Blachnického pred Úradom bezpečnosti. Ale aj tak boli do nemeckého zahraničia poslaní agenti poľskej štátnej bezpečnosti, aby sledovali a kontrolovali Franciszka Blachnického. Dokonca sú známe aj mená agentov. Konferencia o sociálnej činnosti Franciszka Blachnického bola zorganizovaná Hnutím Svetlo-Život, ako aj parlamentným výborom sympatizantov HSŽ, Katolíckej Akcie a Katolíckeho združenia mládeže.

Spracované podľa www.oaza.pl.

Mediahost.sk - webhosting, registrácia domén, webdesign