Kruciáta oslobodenia človeka

Počúvajte
Rádio Mária

Dnes je piatok 19. apríl 2024 , meniny má Jela , zajtra bude mať meniny Marcel. Blahoželáme!

LITURGICKÝ KALENDÁR:
Liturgické čítania na dnes


Dar slobody a niečo pre ňu urobiť.

Veľmi ma oslovil jeden článok v časopise Eleuteria o slobode a o tom, že niečo je potrebné pre tento dar urobiť. Inšpiráciou je osoba pápeža Jána Pavla II.a Franciszka Blachnického, zakladateľa Hnutia Svetlo – Život a Kruciaty oslobodenia človeka. Oboch spájal aj zápas o slobodu človeka.

1.
Sloboda je privilégium, ale aj najťažší dar. Sloboda je realizovať seba ako dar pre iných. Sloboda je ako oheň, voda a vietor. Pokiaľ tieto živly sú limitované, tak slúžia. Ale keď sa rozšíria a nie sú limitované, tak môžu v mnohom poškodiť. Oheň môže ohriať a pomôcť, ale môže aj poškodiť svojím požiarom. Sloboda je ako voda, ktorá očisťuje a ktorá udržiava život. No voda sa môže premeniť na ničiacu povodeň. Sloboda je ako vietor, ktorý spôsobuje premeny v spoločnosti, je vetrom nádeje. No sloboda je aj vietor revolúcie, ktorá ničí všetko, čo je pekné a krásne. Kde je teda hranica medzi skutočnou slobodou a slobodou, ktorá všetko ničí? Čo robí slobodu vodou živou, služobným ohňom a vánkom Ducha sv.?

2.
Pýtame sa: Čo je sloboda? Odpoveď hľadáme v apoštoloch slobody – Ján Pavol II. a Franciszek Blachnicki. U nich môžeme vidieť, že sloboda sa prejavuje cez verejné svedectvo. Vytvára sa v detstve, v rokoch mladosti a sa rozvíja celý život. Sloboda sa nikdy nekončí.
Ján Pavol hovorí, že otázka na slobodu je základnou otázkou pre všetky otázky a odpovede na ľudskú morálku. Tu je spájaná sloboda so zodpovednosťou. Zdôrazňujeme, že sloboda je závislosť na pravde.
Sloboda Jána Pavla II. a F. Blachnického sa kryštalizovala v podmienkach ich života a znakov čias. Začiatok ich života je spojený so začiatkami nezávislosti Poľska. Druhá svetová vojna im pomáha si uvedomovať dar slobody pre národ. A po vojne prichádza komunizmus, ktorý tiež ohrozuje slobodu človeka. Blachnicki založil v 50.rokoch Krucjatu striezlivosti, ktorá bola r. 1960 zlikvidovaná režimom. Potom bol na štúdiách na Univerzite v Lubline a neskôr odchádza do Kroscienka, aby zakladal oázy v duchu Druhého Vatikánskeho Koncilu (1962-1965). Hnutie Svetlo – Život vzniklo ako odpoveď na Koncil. Ján Pavol II. ešte ako Karol Wojtyla je v Ríme na Koncile. Jeho tiež veľmi ovplyvnil Koncil. Osoba a spoločenstvo sú hlavné témy Koncilu, ktoré Wojtyla a Blachnicki prijali a sa s nimi stotožnili. Pápež Ján Pavol II. spomína aj na oázy a Kroscienko a hovorí, že Hnutie je preložená ekleziológia (náuka o Cirkvi) Koncilu

V čom sa teda prejavuje podstata apoštolátu slobody oboch duchovných bohatierov?
V ich náuke o základných hodnotách človeka: Človek ako osoba – najvyššia hodnota a spoločenstvo – prostredie vzrastu človeka. Vzorom je Boh a miestom realizácie je Cirkev ako živé spoločenstvo.
Pápež hovorí: Nebojte sa! a Otvorte dvere Kristovi! Viera v Krista prináša slobodu. Strach budí nedôveru voči Bohu. My máme veriť Bohu. Preto sa nemôžeme odvracať od pravdy. Tu niet miesta pre kompromisy.
F. Blachnicki založil Kruciátu oslobodenia človeka (KOČ) ako odpoveď na apel Jána Pavla II, ktorý prišiel na prvú návštevu do vlasti a vyzval, aby ľudia sa postavili proti všetkému, čo ničí ľudskú dôstojnosť. KOČ spojil aj s ohlásením veľkej evanjelizácie pod heslom Ku Kristovi Vykupiteľovi. Tento projekt mal prísť k všetkým Poliakom s pomocou filmu Ježiš. Kruciáta a evanjelizácia – majú ísť spolu. Jedno bez druhého nemôže existovať. Evanjelium a oslobodenie sú podstatnými prvkami služby Svätého Otca a aj dynamického programu KOČ.
Začiatky pontifikátu pápeža boli naplnené volaním po skutočnej slobode v krajinách komunizmu a v krajinách latinskej Ameriky, kde bola teológia oslobodenia. Pápež Slovan hovoril o ľudských právach a práve na samostatnosť národa. Sloboda národom koncom 80.tých rokov bola zázrakom. (porov.: Václav Havel) Človek v bielom šate vyhral zápas nad násilím.
F. Blachnicki pripravil na pápežskú návštevu v Kroscienku večeradlo Jána Pavla II., no nebol tam pápež. Ale tento amfiteáter je miestom KOČ, kde sa schádza vojsko Gedeona, ktoré poukazuje na Božiu moc. Otec Franciszek založil KOČ ako vojsko Gedeona, ktoré vyslobodzuje z otroctva alkoholu a iných závislosti. Pri pápežovej ceste v Nowom Targu Biblia sa niesla v sprievode obetných darov, spolu s knihou skutkov oslobodenia. Musíme si uvedomiť, že niet slobody bez Božieho slova-bez Krista.

3.
Ján Pavol II. a F. Blachnicki mali aj mariánsky kľúč slobody. (litera M v erbe pápeža a KOČ) Na základe slobody je viera v Krista, ktorému verila Mária. Matka Božia je v tomto nám príkladom. Mária je verná Ježišovi až pod kríž. Je tu viera a dôvera v Krista, ktorý nás vykúpil. Krížom milujeme.
Heslo Jána Pavla je v erbe KOČ: Nebojte sa! a ešte je tam malé m – naše odhodlanie ísť za Kristom. Kríž vyslobodzuje zo strachu. Keď akceptujem kríž tak mám odvahu.
Blachnicki založil v nemeckom zahraničí Nezávislú kresťanskú sociálnu službu, Kresťanskú službu pomoci Poľsku a Kresťanskú službu oslobodenia národov.
Tieto aktivity otec Franciszek dal pod patronát Panny Márie a to s novou výzvou: Jasnohorská zornička slobody. Sv. Otec na Jasnej Hore povedal r. 1981: tu sme boli vždy slobodní.


Úlohy dané Cirkvi:
- evanjelizácia
- oslobodenie skrze pravdu, uznať si v pravde, kto som
a aké mám problémy? Byť citlivým na pravdu hriechu a zla.
- Služba milosrdenstva

Podľa Jána Pavla II. Aká je úloha KOČ? Aký je program KOČ? ;...Pomôžte súčasnému človeku zažiť milosrdnú lásku Božiu!
KOČ v novej skutočnosti:
- služba modlitby, adorácie, modlitebné stretnutia,
pobožnosti, krížové cesty,...
- služba evanjelizácie (film Ježiš)návštevy vo farnostiach,školy
- služba milosrdenstva (charita)
- plnšie zaangažovanie sa do diela KOČ: svedčiť o pravde, oslobodzovanie z alkoholizmu, oslobodzovanie od egoizmu, ktorý sa prejavuje potratami (diakonia života)

Blachnicki povedal:...Gedeon si vybral iba odvážnych, iba tých, ktorí ostali po prvej skúške, ktorej sa malo poddať celé vojsko. My taktieť hľadáme odvážnych ľudí, ktorí dokážu ináč myslieť než prikazuje obyčaj, ktorá je väčšinou pijanskou obyčajou. Z týchto ľudí chceme vytvárať KOČ-nové vojsko Gedeona, s ktorým je možné vydať sa na víťazný boj.

(spracované podľa časopisu Eleuteria: ThDr. Jozef Heske, PHD.)

Mediahost.sk - webhosting, registrácia domén, webdesign