Kruciáta oslobodenia človeka
Posolstvo Panny Márie,
Kráľovnej Pokoja:

25. novembra 2021

Počúvajte
Rádio Mária

Dnes je sobota 25. jún 2022 , meniny má Tadeáš , zajtra bude mať meniny Adriána. Blahoželáme!

LITURGICKÝ KALENDÁR:
Liturgické čítania na dnes


Pešia púť Kruciáty oslobodenia človeka
2007

V dňoch 6. až 8. júla 2007 sa uskutočnila Pešia púť Kruciáty oslobodenia človeka na tradičnej trase Stará Ľubovňa - Mariánska Hora.

Piatok, 6. júla

     Ako Gedeonové vojsko - v malom počte, ale s s veľkou dôverou v Pána sa zhromaždili pútnici vo farskom kostole v Starej Ľubovni, kde o 9. hodine slávil svätú omšu otec Jozef Heske PhD.Posilnení sviatostným prijímaním sa zhromaždili pútnici a aj tí čo ich vyprevádzali, pred farským úradom a urobili si spoločnú fotografiu. Otec Heske nám dal na cestu svoje požehnanie a malá skupinka v zložení: Emil zo Spišskej Novej Vsi, Peter z Kurimian, Mária z Pušoviec, Jozef zo Starej Ľubovne a Štefan zo Spišskej Novej Vsi sa vydala s Božou pomocou na trasu smerom do obce Hniezdne. Tam už na nich čakal páter Roman Gažúr OFMConv. z Levoče, aby posilnil rady putujúcich svojou účasťou. Krátka prestávka na oddych bola v kláštore redemptoristov v Podolínci. Bratia redemptoristi nám pripravili malé občerstvenie vo forme čaju a kávy. Potom nás čakala ďalšia etapa do Spišskej Belej. Za obcou Nižné Ružbachy prišiel brat Martin, ktorý mal dovtedy v Brehove aktivity s mládežou. Plní síl, dobrej nálady a s modlitbami sv. ruženca sme kráčali do Spišskej Belej. Na osobných autách nás doprevádzali páni Štefan zo Starej Ľubovne a Vojtech zo Spišského Štiavnika. Do Spišskej Belej sme dorazili okolo piatej popoludní. Nocľah sme mali zabezpečený na miestnej fare dp. Petrekom, miestnym farárom.

Večer sme sa presunuli do Žakoviec. Tam bolo evanjelizačné stretnutie Kruciáty s miestnymi obyvateľmi. Na začiatku brat Martin oboznámil s poslaním a hlavnou myšlienkou Kruciáty oslobodenia človeka. Nasledovala svätá omša, ktorú celebroval páter Roman a po nej nasledovali svedectvá účastníkov púte a dobrovoľných abstinujúcich. Tam naše rady putujúcich posilnili Gitka s Irenou, ktorí prišli z Levoče. Na prezentáciu Kruciáty do Žakoviec prišli aj mladí z Levočskej minoritskej mládeže, aby svojim hudobným vystúpením a Deniska aj osobným svedectvom prispeli k evenjelizačnému stretnutiu.

Sobota, 7. júla ráno

     Naše rady posilnili ďalší: pani Rozália a pani Anna z Lendaku, ktoré dali prednosť ísť do Levoče pod štandardou Kruciáty. Tak oddýchnutí, a posilnení na cestu sme prijali požehnanie pána kaplána. Ďalší smer bol Kežmarok - Ľubica. V Ľubici sme sa zastavili na krátky odpočinok a chvíľu modlitby v miestnom kostole a prijali pozvanie na malé občerstvenie v dome pani kostolníčky. Táto osoba so zlatým srdcom a dvoma dcérami nevedela, ako si nás má pohostiť - pripravila, čaj mlieko, kávu, chlebíčky, malinovku...
Takto posilnení sme v putovaní pokračovali smerom cez bývalý vojenský priestor Záľubica na Mariánsku Horu. Zastavili sme sa pri krásnom drevenom kostolíku, ktorý stojí na mieste bývalej obce Ruskinovce. Tam sme si urobili zopár snímkov s miestnymi (tež bývalými) obyvateľmi, ktorí sa o kostolík starajú. Po tomto poslednom zastavení sme putovali krásnym lesným prostredím do Levoče. V Levoči sme v minoritskom kostole poďakovali Páínovi za ochranu a zakončili púť hymnou Kruciáty - Srdce veľké nám daj. V minoritskom kláštore nás čakal výborný guláš, ktorý pripravili obetavé ruky žien. Na Mariánskej Hore nás čakal pripravený veľký stan - evanjelizačné miesto Kruciáty na Levočskej púti.

Nedeľa, 8. júla

S ostatnými pútnikmi, ktorých bolo toho roku na Mariánskej Hore v Levoči do 400 tisíc, sme sa zúčastnili hlavnej svätej omše, ktorú celebroval otec kardinál Jozef Tomko.

zapísal: Štefan


fotografie z púte objektívom Štefana

fotografie z púte objektívom Majky

fotografie z púte objektívom Vojta

Mediahost.sk - webhosting, registrácia domén, webdesign