Kruciáta oslobodenia človeka

Počúvajte
Rádio Mária

Dnes je utorok 19. marec 2024 , meniny má Jozef , zajtra bude mať meniny Víťazoslav. Blahoželáme!

LITURGICKÝ KALENDÁR:
Liturgické čítania na dnes


Pešia Púť KOČ

V dňoch 3. až 5. júla 2009 sa uskutočnila v poradí už ôsma Pešia Púť Kruciáty oslobodenia človeka. Mottom Púte bola triezvosť slovenských rodín.

Podľa tradície začiatok Pešej Púte bol v Starej Ľubovni, kde v miestnom farskom kostole sa konala úvodná svätá omša Púte. Svätú omšu koncelebrovali kňazi o. Jozef Heske - národný moderátor diakonie oslobodenia a hnutia Kruciáta oslobodenia človeka spolu s p. Romanom Gažúrom OFMConv., ktorý je predstaviteľom Prvej stanice Kruciáty oslobodenia človeka v Levoči a duchovným vodcom levočských kruciátnikov. Po svätej omši si účastníci Púte a niektorí ich rodinní príslušnici spolu s kňazmi urobili snímku na pamiatku pred kostolom a v mene Božom sa vybrali na cestu do Levoče. Prvú etapu absolvovalo jedenásť účastníkov - osem mužov a tri ženy. Prešli obcami Hniezdne, Forbasy a na krátky oddych sa po prudkom daždi zastavili pri kostole v Nižných Ružbachoch. Trasa pokračovala do Podolínca, kde sa pútnici zastavili na posilnenie v Kláštore redemptoristov, ktorí už tradične pripravili pre pútnikov čaj a kávu. Pri čaji, káve a jedle sa účastníci Púte navzájom predstavili a zdieľali dôvody, ktoré ich viedli prijať účasť na tejto Púti. Po posilnení a krátkom oddychu sa pútnici pustili na cestu do Spišskej Belej, kde na miestnej fare poskytol nocľah dôst. o. Petrek. Takto oddýchnutí sa ráno pustili na druhú časť Púte. Medzitým pribudli ďalší pútnici, ktorí z pracovných dôvodov nemohli ísť s nami od začiatku. Skupina sa rozrástla o pútnikov z Lendaku, Kurimian, Starej Ľubovne a Ružomberka.. Celkom pokračovalo na Púti 24 pútnikov, ktorých od začiatku sprevádzali dve doprovodné vozidlá. Ich úlohou bolo viezť ťažkú batožinu, spacáky a boli pripravené pomôcť v nepredvídanej situácii.

Prvú časť Púte zo Starej Ľubovne do Spišskej Belej na čele pútnikov kráčal a viedol páter Roman Gažúr. Pretože kvôli povinnostiam súvisiacim s prvým piatkom a Mariánskou púťou musel večer odísť do Levoče, druhú časť Púte išli pútnici bez kňaza, ale s duchovným vedením Panny Márie. Cesta ubiehala s množstvom desiatkov ruženca, ktoré sa modlili a mariánskymi piesňami, ktoré zneli z ich úst. Prešli cez mestečko Kežmarok a zastavili sa na krátky oddych v Ľubici. Po poklone v miestnom kostolíku účastníkov pozvala na malé občerstvenie pani kostolníčka. Po nabratí síl sa pútnici vybrali na poslednú etapu Púte cez bývalý vojenský priestor. V mieste, kde kedysi bola obec Ruskinovce nás pri drevenom kostolíku privítali manželia Vaclavoví, ktorí okrem koláčikov a čerstvej vody porozprávali o pohnutom osude tejto obce. Pre záujmy a zlobu vtedajšej moci v päťdesiatych rokoch obyvatelia boli násilne vysťahovaní a obec bola zrovnaná so zemou spolu s krásnou pamiatkou - kostolom postaveným v trinástom storočí. Dnes iba drevený kostolík postavený pamätníkmi určuje miesto, kde bol kostol a malebná obec, či skôr mestečko. S týmito pohnutými dojmami pútnici pokračovali ďalej, až sa v diaľke začala čtrtať silueta veže kostola na Mariánskej Hore. Bolo treba zdolať ešte zopár kilometrov, kým účastníci došli do mesta Levoča. Ich prvé kroky viedli do minoritského kostola poďakovať za pomoc a potom do kláštora minoritov, kde obetavé ruky Milky Horváthovej pripravili pre unavených pútnikov chutný guláš. No a potom bolo potrebné už len vyšliapať na Mariánsku Horu, kde čakal stan pripravený na oddych a nocľah pútnikov. Pripravili ho tí členovia Kruciáty, ktorí sa z rôznych dôvodov nemohli zúčastniť Pešej púte. Škoda, že pútnici nestihli otváraciu svätú omšu Mariánskej Púte, ale nasledovala nedeľa na ktorej bola hlavná svätá omša...

Fotografie z Pešej Púte si môžete pozrieť vo Fotogalérii.
Ponúkame ďalšie fotografie z Pešej Púte - tentoraz z fotoaparátu Štefančíkovcov. Pozrieť si ich môžte tiež vo Fotogalérii - cez tento odkaz.



Mediahost.sk - webhosting, registrácia domén, webdesign