Kruciáta oslobodenia človeka
Posolstvo Panny Márie,
Kráľovnej Pokoja:

25. novembra 2021

Počúvajte
Rádio Mária

Dnes je utorok 28. jún 2022 , meniny má Beáta , zajtra bude mať meniny Peter a Pavol, Petra. Blahoželáme!

LITURGICKÝ KALENDÁR:
Liturgické čítania na dnes


VIII. púť KOČ a HSŽ v Kroscienku nad Dunajcom

Ale do tmy môžeme ísť len so svetlom, ktorým je Kristus

(návraty k niektorým myšlienkam, ktoré odzneli na púti)

Vo štvrtok 1. septembra 2016 sa konala VIII. púť Kruciaty oslobodenia človeka a Hnutia Svetlo-Život v poľskom Kroscienku nad Dunajcom pri hrobe Božieho služobníka otca Františka Blachnického. Prítomných na úvod privítal aj národný moderátor Diakonie oslobodenia otec Jozef Heske. Pripomenul, že slávime v Cirkvi Rok milosrdenstva a táto púť je účasťou nášho spoločného prežívania v tomto mimoriadnom roku, keď padá dážď Božej lásky a dobroty a nebo je otvorené. Vyjadril radosť z toho, že na púť prišiel páter Michal Zamkovský, ktorý je misionárom milosrdenstva a ohlasuje, že Boh je milosrdným Otcom.

V rámci programu zaznela aj katechéza, ktorú predniesol páter Zamkovský. V nej okrem iného poznamenal, že sme cez sv. Jána Pavla II., sv. Faustínu a Božieho služobníka otca Františka Blachnického dostali prorokov dnešnej doby, podobne ako kedysi Izraeliti v starozákonných dejinách. Jeho spomienky počas katechézy sa dotýkali chvíle, keď stretol osobne otca Františka Blachnického v roku 1978. Práve pri modlitbe posvätného ruženca, po rokoch tu v Kroscienku, oveľa hlbšie uvažoval nad tým, čo všetko mu prinieslo toto stretnutie do života. Otca Blachnického, ako ďalej spomínal, spoznal počas tajnej oázy v období komunizmu, keď náboženská sloboda bola snom mnohých. V katechéze sa tiež venoval dvom dôležitým pojmom – pamäti a odvahe. „Dôležité je pýtať sa rodičov či starých rodičov na naše korene. Človek, ktorý nepozná svoju minulosť, nemôže byť totiž nádejou pre budúcnosť,“ zdôraznil páter Zamkovský. Skonštatoval, že my, Slováci z bývalého totalitného východného bloku sme nutne poznačení tým, čo tu bolo pred vyše štvrťstoročím. „Bola tu vláda jednej strany, ale žiadna spätná väzba, žiadne echo či kontrola vládnutia. Bol nastolený policajný systém,“ vrátil sa k vtedajším časom a podotkol, že mladí už nemajú ani len potuchy, ako to tu fungovalo pred revolúciou a že sa tu starostlivo pestovala „všeobecná propaganda“. Tá sa prelínala podľa jeho osobných spomienok celou spoločnosťou a jej obsah neustále poukazoval na to, že my sa vraj rozvíjame a západ prehníva. Z toho vyplýva podľa neho, že je tu i v súčasnosti prítomná všeobecná nedôvera. „Nevieme prijať autoritu. Bojíme sa spätnej väzby a iného názoru. Nevieme komunikovať. Sme citliví na totalitu, lebo sme tým prešli. Máme v sebe falošný pocit bezmocnosti. Máme v sebe stále strach,“ zaznelo z pátrových úst. Práve otca Blachnického vníma ako človeka slobody a odvahy, no jeho dielo je stále nedocenené. O Kroscienku vyhlásil , že je to miesto, kde sa rodila sloboda a pád komunizmu. „Tu sa začali vychovávať nové pokolenia Poľska a Slovenska, ktoré sa nebáli povedať svoj názor, a to práve cez otca Blachnického, ktorý mal od Boha dar odvahy,“ dodal páter a pristavil sa aj pri niektorých životných momentoch otca Blachnického. Ten sa po viacerých ťažkostiach spôsobených počas protinemeckého odboja stal kňazom a pustil sa do služby v malých skupinách. Učil tam ľudí k slobode byť sám sebou. Vedel, že keď mladý človek bude poviazaný závislosťami, tak bude ľahko manipulovaný. Tam sa rodila Kruciata triezvosti. Páter Zamkovský spomenul Blachnického dielo oáz, kde sú všetky programové prvky potrebné k tomu, aby sa zrodil nový človek, nový život.

Apeloval nielen na prítomných na púti v Kroscienku: „Potrebujeme odvahu mladých ľudí. My sa nesmieme báť. S nami je Boh. Majte odvahu ísť dopredu a ísť za Ježišom a byť samým sebou.“ Zdôraznil, že máme vyjsť z tých našich opevnení, lebo máme poslanie ísť do sveta, do tmy tohto sveta. Ale do tmy môžeme ísť len so svetlom, ktorým je Kristus. Aj tohtoročná púť k hrobu Božieho služobníka otca Františka Blachnického vyvrcholila slávnostnou svätou omšou za účasti viacerých kňazov, ktorá sa konala po pobožnosti krížovej cesty. Homíliu predniesol páter Zamkovský. Vychádzal z nej zo slova, ktoré hovorí Ježiš, zo slova, ktoré uzdravuje, kriesi a vyháňa zlých duchov. Okrem iného povedal, že Ježišovo poslanie je ohlasovať slovo a našou úlohou je počúvať. Viera sa rodí totiž z počutia a zo slova, ktoré premieňa, ako vysvetlil. Spomenul slová pápeža Františka, ktorý radí – majte pri sebe vreckové evanjelium a čítajte z neho. Pri tejto príležitosti vhodne použil aj slová emeritného pápeža Benedikta, že Božie slovo nás nielen informuje, ale aj performuje – pretvára a kriesi naše vnútro.

Vďaka nášmu Pánovi za to, že sa uskutočnila táto púť v Kroscienku. Vďaka za povzbudzujúce slová pátra Zamkovského v tomto Svätom roku milosrdenstva. Mnohí sa na tejto púti nemohli zúčastniť, a preto nech nájdu duchovné povzbudenie aspoň v týchto niekoľkých myšlienkach.

Spracoval: Pavol Kall

Mediahost.sk - webhosting, registrácia domén, webdesign