Kruciáta oslobodenia človeka
Posolstvo Panny Márie,
Kráľovnej Pokoja:

25. novembra 2021

Počúvajte
Rádio Mária

Dnes je sobota 2. júl 2022 , meniny má Berta , zajtra bude mať meniny Miloslav. Blahoželáme!

LITURGICKÝ KALENDÁR:
Liturgické čítania na dnes


19. Pešia púť Kruciáty - 2021

V sobotu, 3. júla sa uskutočnila v poradí už 19. pešia púť Kruciáty oslobodenia človeka. Myšlienka púte bola ako už tradične "ZA TRIEZVOSŤ SLOVENSKÉHO NÁRODA". Po minuloročnej prestávke, zapríčinenej pandémiou koronavíru sa tohtoročná púť uskutočnila v obmedzenom režime. Spôsobili to pretrvávajúce protipandemické opatrenia, ktoré ovplyvnili aj Mariánsku púť v Levoči. Neputovalo sa ako v minulosti, dva dni zo Starej Ľubovne, ale len jeden deň z Kežmarku.
Napriek tomu, pre organizátorov bol určitým prekvapením počet účastníkov pešej púte. Tohtoročnej púte sa zúčastnilo 26 pútnikov z rôznych oblastí Slovenska - od Ružomberka, cez Liptovský Hrádok, Spišský Štvrtok,Smižany, Spišskú Novú Ves, Levoču, Prešov až po Šaršské Michaľany. Podľa programu sa účastníci zišli v Levoči pred Kláštorom minoritov a odtiaľ ich autobus odviezol do Kežmarku, kde sa pridali ďalší účastníci. Pozdravil ich kežmarský dekan o. prof. František Trstenský, ktorý povzbudivými slovami a požehnaním vypravil pútnikov na cestu. Pútnici pod vedením pátra Romana Gažúra OFMConv. prešli z Kežmarku do Ľubice, kde sa už tradične stretli s pani kostolníčkou a krátko sa zastavili na poklonu v miestnom kostole. Potom ich kroky viedly do Levočských vrchov, kde sa krátko zastavili v Ruskinovciach - bývalej obci. Tam pri kaplnke sa pomodlili za obete totality. Obec Ruskinovce bola v minulosti zrovnaná so zemou a priestor využívali vojská v rámci bývalého vojenského výcvikového priestoru.
Počas cesty pútnici spievali, modlili sa ruženec a tiež krížovú cestu. Na trase sa stretli s cyklopútnikmi z Košíc - Cyklopúť za život, ktorých viedol o. Jozef Škurla. Po krátkom zdieľaní sa obe skupiny vydali za svojim cieľom. Pútnici pešej púte pokračovali smerom do Levoče. Pretože Mariánska púť na Mariánskej Hore v sobotu mala pauzu, pútnici pokračovali do Kláštora minoritov v Levoči, kde sa púť ukončila svätou omšou v minoritskom kostole, ktorú celebroval páter Roman. Po svätej omši pútnici v priestoroch Domu sv. Františka mali pripravený chutný guláš, po ktorom sa postupne rozchádzali do svojich domovov.

Z tohtoročnej púte ponúkamie niekoľko fotografií:


Videjko účastníčky Veroniky z pešej púte si môžete pozrieť cez tento odkaz

Mediahost.sk - webhosting, registrácia domén, webdesign