Rady pre príbuzných
-
Rada prvá:
Slová alkoholik, alkoholička nadobudli hanlivý a moralistický obsah, ktorý potláča vecnú stránku problému. Na základe dokumentov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), v medicíne sa používa termín:"závislý od alkoholu". Ak sa niekto rozhodne riešiť svoj problém s chorobným pitím, zasluhuje si viac vecný ako len moralistický prístup. Teda radšej "závislý", nie "alkoholik".
-
Rada druhá:
Snaha o zodpovedanie otázky, prečo závislý pije, je zbytočná. Z medicínskeho, vedeckého, ani laického pohľadu nie je možné na ňu dať úplne vyčerpávajúcu odpoveď. Základfným predpokladom na dosiahnutie abstinencie je úprimné želanie prestať piť a poznanie, že ak sa niekto už stal závislým od alkoholu, nikdy viac nedokáže normálne piť. Závislosť od alkoholu sa nedá vyliečiť. Dajú sa však zastaviť jeho chorobné prejavy, ak závislý začne abstinovať. Alkohol je pre nás abstinujúcich nepriateľom, ktorého pôvod nepoznáme. Ak sa však deň čo deň snažíme spoznávať jeho úskalia, nedávame mu žiadnu šancu, aby nás ohrozil. My abstinujúci máme svoju praktickú skúsenosť, o ktorú sa delíme s ostatnými: sami najlepšie vieme, že otázka "prečo závislý pije" nemá žiadny zmysel. Závislý od alkoholu po liečbe vie, že podstatou jeho úspechu v abstinencii je pracovať na sebe samom. Deň čo deň, namáhavo a čestne. Nielen sila odhodlania a správanie sa abstinujúceho, ale aj správanie jeho partnera a jeho príbuzných voči nemu rozhodujú o účinnosti abstinencie. Rozhodujú, či mu budú abstinujúcemu oporou alebo rizikom.
-
Rada tretia:
Ničiť, alebo schovávať alkohol nemá žiadny zmysel. Spočiatku sa to môže zdať účinné, ale v skutočnosti to vôbec nemá význam. Predovšetkým preto, že pijúci závislý je ten najchytrejší tvor pod slnkom a zaobstará si pitie tak, či onak. A aj preto, že môže sa začať správať agresívne, či prepadnúť zúfalstvu a bude si alkohol zaobstarávať inou cestou.
-
Rada štvrtá:
Nedajte sa nahovoriť, aby ste pili spolu s ním. Pijúci závislý vás bude na to vyzývať s vysvetlením, že bude menej piť. Neverte mu! Kým závislý od alkoholu ešte pije alebo keď len krátko abstinuje, je preňho rozhodne lepšie, ak jeho partner abstinuje spolu s ním.
-
Rada piata:
Lieky vyvolávajúce nevoľnosť po požití alkoholu, napríklad ANTABUS, musí závislý užívať, ak ich vôbec musí užívať, len pod dohľadom lekára. Nikdy neurobte takú osudovú chybu, že mu podáte takýto prostriedok bez toho, aby o tom vedel - ohrozíte tým jeho život!
-
Rada šiesta:
Hovoriť o probléme vám prechodne môže priniesť pocit uľahčenia. Starostlivo si vyberajte ľudí, ktorým sa zdôveríte. Ani s nimi však o probléme nediskutujte donekonečna a zoširoka. Nemá totiž veľký význam ustavične sa ponosovať a lamentovať. Ak ste pochopili, že závislý je chorým človekom, ktorý potrebuje porozumenie a pomoc a napriek tomu budete podliehať zatrpknutosti a jeho pitie mu budete jednostaj vyčítať, zostane na polceste. Oveľa lepšie je, ak k problému zaujmete pozitívny postoj, ktorý vyplýva z našej druhej rady, aby ste sa zmierili so závislosťou partnera ako s reálnou skutočnosťou. Len čo si osvojíte tento postoj, bude vám jasné, že musíte starostlivo kontrolovať predovšetkým seba samého a svoje reakcie. Partnerovi vytvárajte priestor pre znášanie zodpovednosti za svoje konanie.
-
Rada siedma:
Ustavičnými výčitkami, bez konštruktívneho konania dosiahnete u závislého pravý opak toho, čo by ste dosiahnuť chceli
návrat na hlavnú stránku sekcie
|