Kruciáta oslobodenia človeka
Posolstvo Panny Márie,
Kráľovnej Pokoja:

25. novembra 2021

Počúvajte
Rádio Mária

Dnes je nedeľa 26. jún 2022 , meniny má Adriána , zajtra bude mať meniny Ladislav/Ladislava. Blahoželáme!

LITURGICKÝ KALENDÁR:
Liturgické čítania na dnes


Krížová cesta
Kruciáty oslobodenia človeka v Levoči

9. októbra 2021

S myšlienkami pápeža Františka na Mariánskej hore

V sobotu 9. októbra 2021 sa z iniciatívy členov a kandidátov Kruciáty oslobodenia človeka uskutočnila na Mariánskej hore v Levoči krížová cesta, ktorej sa zúčastnili členovia, kandidáti a sympatizanti KOČ z Levoče, Spišskej Novej Vsi a okolia, Kežmarku, Spišského Štvrtku, Lendaku, Lipian a Prešova. Krásne podujatie sa uskutočnilo vo večerných hodinách so začiatkom o 18. hodine. Po krížovej ceste nasledovala adorácia pred Nasvätejšou oltárnou sviatosťou v Bazilike Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore. Na záver stretnutia bolo krátke agapé.

Svoju reflexiu pridal aj účastník krížovej cesty Pavol z Lipian:


V sobotu 9. októbra sa uskutočnil duchovný program na Mariánskej hore v Levoči, ktorý pozostával z pobožnosti krížovej cesty a adorácie pred Najsvätejšou Oltárnou sviatosťou. Podujatie zorganizovalo spoločenstvo Kruciaty oslobodenia človeka v Levoči a nieslo sa v duchu hesla nedávnej pápežskej návštevy na Slovensku.

Texty krížovej cesty reflektovali myšlienky pápeža Františka, ktoré odzneli v jeho príhovoroch počas apoštolskej cesty v našej krajine. Na podujatí sa zúčastnili členovia, kandidáti a sympatizanti Kruciaty oslobodenia človeka. Samotnú krížovú cestu v priestoroch novej kalvárie a adoráciu v Bazilike Navštívenia Panny Márie viedol minoritský páter Roman Gažúr. Na otázku, v čom možno vnímať odkaz pápežovej návštevy i celkového charakteru jeho pontifikátu práve pre Kruciatu oslobodenia človeka, ktorá je v neustálom zápase o ľudskú dôstojnosť každého človeka, odpovedal: „Venujem sa dvadsať rokov ľuďom, ktorí sú závislí, a ľuďom bez domova. Desať rokov máme Útulok sv. Františka v Levoči, ktorý vznikol práve na pôde Kruciaty. Keď nastúpil Svätý otec František na apoštolský stolec, pre nás to bol veľký znak. Už totiž predtým sme sa zamýšľali nad tým, či Cirkev chce, aby sa kňaz venoval alkoholikom a ľuďom bez domova, teda ľuďom na okraji spoločnosti. Pápež František nám ukazuje, že ideme správnou cestou. Nevzal si predsa meno František len z nejakej tradície, ako jezuita si mohol vybrať sv. Františka Xaverského, ktorý je patrónom všetkých misií, ale on sa rozhodol pre chudáčika z Asissi, ktorý sa venoval malomocným. Alkoholikov a ľudí bez domova často nazývajú malomocní 21. storočia. Pápežov život a pôsobenie sú pre nás v Kruciate veľmi inšpiratívne.“ V adorácii rezonovala myšlienka o vernosti Bohu. Páter Gažúr k tomu poznamenáva aj v súvislosti s pandémiou, ktorú zažívame: „ Strach vzniká z toho, že človek neverí Bohu. Láska vyháňa strach, to je dobre známa veta asi každému z nás. A láska je Boh. Tá je vzorom a prototypom všetkej lásky. Myslím si, že nielen Slovensko, ale aj celý svet sa má vrátiť k Bohu, a potom sa prestane báť.“

Pavol KallPobožnosť krížovej cesty s myšlienkami pápeža Františka na Mariánskej hore - text

Video si možno pozrieť cez tento odkaz

Zo stretnutia ponúkame niekoľko záberov objektívom Zuzky z Prešova


o. Roman: Odkaz Sv. otca Františka pre Kruciátu

Mediahost.sk - webhosting, registrácia domén, webdesign