Kruciáta oslobodenia človeka
Posolstvo Panny Márie,
Kráľovnej Pokoja:

25. novembra 2021

Počúvajte
Rádio Mária

Dnes je utorok 28. jún 2022 , meniny má Beáta , zajtra bude mať meniny Peter a Pavol, Petra. Blahoželáme!

LITURGICKÝ KALENDÁR:
Liturgické čítania na dnes


12. sympózium Kruciáty oslobodenia človeka v Levoči
FORMY POMOCI ZÁVISLÝM OSOBÁM POHĽADOM ODBORNÍKA A LAIKA

Uplynulý víkend od piatku 15. októbra do nedele 17. októbra 2010 sa v Levoči uskutočnilo pod patronátom bratov minoritov 12. celoslovenské sympózium Kruciáty oslobodenia človeka. Piatkový program venovaný mládeži začal sv. omšou v minoritskom kostole, ktorú celebroval a svojou homíliou oslovil mládež kňaz o. Pavol Hudák. Po svätej omši boli chvály a adorácie pred Najsvätejšou oltárnou sviatosťou pod vedením Spoločenstva pri Katolíckej univerzite v Ružomberku. Svojou prednáškou na tému Duchovný boj zaujal zahraničný hosť Tom Edwards zo Spojených štátov . Celý piatkový program pripravilo mládežnícke spoločenstvo Pavol z Levoče.

V sobotu začala hlavná – odborná časť sympózia svätou omšou, ktorú celebroval Mons. Štefan Sečka, spišský pomocný biskup. Nasledovali prednášky a vystúpenia, v ktorých sa rozoberala problematika foriem pomoci závislým osobám pohľadmi odborníkov i laikov. ako prvý vystúpil o. Peter Komanický, ktorý zastupoval Diakoniu oslobodenia Hnutia Svetlo -Život. Po ňom vystúpila pani Stanislava Orzel z Centra poľskej Kruciáty oslobodenia človeka z Kroscienka. Po jej príhovore vystúpila pani Katarína Ralbovská, ktorá pracuje v Centre hagioterapie v Zahrebe pod vedením profesora Tomislava Ivančiča.

Ďalším vzácnym hosťom bol o. Pavel Chmura – poľský minorita, kňaz, ktorý sa venuje závislým vo františkánskom centre profylaxie závislosti v Chenčinách v Poľsku. Vo všetkých vystúpeniach rezonovala myšlienka pomáhať zotročeným závislosťou v spojení s Nebeskou Matkou Pannou Máriou a jej Synom Ježišom Kristom.

S veľmi podobnými myšlienkami vystúpil popoludní aj o. Jozef Voskár z gréckokatolíckej diecéznej charity v Prešove. Mottom ich zariadenia je: “Kristova láska nás pobáda.“ Boh miluje všetkých a v tomto sa musíme od neho učiť a byť mu podobní. Ná záver sobotnej časti program vystúpili predstavitelia duchovno terapeutickej komunity Cenacolo z Piešťan. Veľmi silne zapôsobilo na prítomných svedectvo rodičov mladého narkomana, ktorý sa dostal na liečenie len vďaka neustálym modlitbám jeho rodičov. Podali svedectvo o tom, aká je sila modlitby.

Sobotný program skončil tradičnou krížovou cestou ulicami mesta Levoča a adoráciami pred Najsvätejšou oltárnou sviatosťou v minoritskom kostole.

Záverečný deň - nedeľa začal rannými chválami, po ktorých nasledovali raňajky a dopoludňajší program v ktorom vystúpil Mgr. Stanislav z Odborného liečebného ústavu psychiatrického na Prednej Hore. V svojej prednáške sa venoval problematike doliečovania závislých a spolupráce s ich rodinami. Na záver znova dostala slovo pani Katarína Ralbovská zo Záhrebu, ktorá zdôraznila najmä duchovnú úroveň človeka, odkiaľ pochádzajú všetky zranenia, ale zároveň je to oblasť, ktorú najviac podceňujeme a tam treba nechať pôsobiť silu Božieho uzdravovania.

Celoslovenské sympózium Kruciáty oslobodenia človeka sa skončilo slávnostnou svätou omšou, ktorú celebroval levočský dekan Mons. František Dlugoš. V svojom záverečnom príhovore vyzdvihol snahu pátrov minoritov, najmä pátra Romana, ktorí sa s nevšedným zanietením venuje aktivitám smerujúcim k pomoci závislým.

Štefan Paločko, Kruciáta oslobodenia človeka, LevočaSLOVO MODERÁTORA DIAKONIE OSLOBODENIA HSŽ.

Ks. WOJCIECH DANIELSKI

Fotografie z 12. sympózia:
Program mladých - piatok objektívom pána Venglarčíka
Sobotný program
Sobotný program - objektívom p. Zavarského
Nedeľný program

Zvukové záznamy:

Sobota:

01. Úvodné slovo pátra Romana na svätej omši
02. Homília Mons. Sečku na svätej omši
03. Celá svätá omša s otcom biskupom Sečkom
04. Úvodné slovo pátra Romana v sobotu
05. Príhovor otca biskupa Mons. Sečku
06. Príspevok o. Petra Komanického
07. Vystúpenie p. Stanislavy.Orzel z poľskej KOČ
08. Vystúpenie p. Kataríny Ralbovskej z Chorvátska - úvodné
09. Vystúpenie o. Komanického o znakoch Kruciáty
10. Vystúpenie o. Pavla Chmuru z Poľska
11. Vystúpenie p. Ľ. Sluťákovej z Gr. kat. diecéznej charity Prešov
12. Vystúpenie o. Voskára z Gr. kat. diecéznej charity Prešov
13. Druhé vystúpenie p. Kataríny Ralbovskej z Chorvátska
14. Vystúpenie Mgr.Jaroslava Doláka z OZ Zvolen
15. Vystúpenie ThDr. Jozefa Brenkusa
16. Vystúpenie MUDr. Ivana Mendla z komunity Cenacolo Piešťany
17. Vystúpenie o. Ireneja Ciuttiho z komunity Cenacolo Piešťany
18. Svedectvo rodičov závislého z komunity Cenacolo Piešťany

Nedeľa:

19. Vystúpenie Mgr. Stanislava z OLÚP Predná Hora
20. Vystúpenie p. Kataríny Ralbovskej z Chorvátska
21. Úvodné slová pátra Romana pred nedeľnou sv. omšou
22. Homília o. dekana Mons. Dlugoša z nedeľnej svätej omše
23. Záverečné poďakovanie p. Romana po sv. omši v nedeľu
24. Záverečné slová o. dekana Mons. Dlugoša po nedeľnej sv. omši
25. Príspevky na záver sympózia po sv. omšiPre vypočutie zvukových nahrávok možno budete si musieť odtiaľ stiahnuť kodek.

Mediahost.sk - webhosting, registrácia domén, webdesign