Kruciáta oslobodenia človeka
Posolstvo Panny Márie,
Kráľovnej Pokoja:

25. novembra 2021

Počúvajte
Rádio Mária

Dnes je utorok 28. jún 2022 , meniny má Beáta , zajtra bude mať meniny Peter a Pavol, Petra. Blahoželáme!

LITURGICKÝ KALENDÁR:
Liturgické čítania na dnes


Sv. Gianna Berettová-Mollová – matka až za hrob

Život považuje za nádherný Boží dar. Naplno dôveruje Prozreteľnosti a je presvedčená o potrebe a účinnosti modlitby. Členka Katolíckej akcie. Zaoberá sa mládežou a charitou. Doktorka medicíny a chirurgie. V manželstve privedie na svet tri deti. Štvrté za cenu vlastného života. Odmietne interrupciu. Žena, ktorá zatriasla svedomím ľudí a otriasla 20. storočím. Svätá Gianna Berettová-Mollová.

Po získaní špecializácie v oblasti pediatrie sa zameriava na matky, deti a tehotné ženy. Svoju profesionálnu dráhu lekárky považuje za apoštolskú misiu.
„My máme možnosti, ktoré nemajú kňazi. Naša úloha sa nekončí, keď lieky nepomáhajú. Je tu duša, ktorú treba priviesť k Bohu... Každý lekár má pacientovi pripomenúť, čo ešte preňho môže urobiť kňaz.“

Diagnóza: aspoň jedna smrť

Aj ako lekárka pokračuje v apoštoláte v Katolíckej akcii. Pozornosť venuje mladým dievčatám. Má rada hudbu a maľovanie. Lyžuje a miluje hory. Život žije naplno a rada, i keď je plný bolesti a obety. S jednoduchosťou a vyrovnanosťou vie zladiť povinnosti manželky, matky a lekárky. Tehotenstvá však znáša ťažko. Štvrté sa od začiatku komplikuje. Diagnóza znie: rakovina maternice.

Lekári ponúkajú riešenie: odstrániť maternicu s nádorom i s dieťaťom, čo je pre matku najbezpečnejšie. Alebo odstrániť nádor i dieťa s ponechaním maternice: to by zažehnalo bezprostredné nebezpečenstvo. Tretia možnosť: pokúsiť sa chirurgicky odstrániť len nádor — jazvy na maternici zaťaženej tehotenstvom však môžu ľahko prasknúť a matka a možno i dieťa môžu zomrieť. 

Žiada: Dajte prednosť dieťaťu

Gianna chce od začiatku urobiť všetko na záchranu dieťaťa. Rozhodne sa pre tretiu možnosť. Ako lekárka dobre vie, že jej život je v ohrození a riziko je veľké. Vie, že má malú šancu na prežitie. Nestráca nádej. Verí, že Boh môže zachrániť i jej život. Manželovi káže priniesť z Paríža módne časopisy, aby sa mohla pekne obliecť, keď ju Boh zachová nažive.

Po chirurgickom zákroku Gianna dieťa donosí. Niekoľko dní pred pôrodom povie lekárovi: „Ak budete musieť rozhodovať medzi mnou a dieťaťom, žiadne váhanie: voľte — a to žiadam — dieťa. Zachráňte ho!“ Cisárskym rezom porodí dcéru, ktorá dostane meno Gianna Emanuela.

Krátko pred smrťou, po prebratí sa z prvej kómy, povie manželovi: „Pietro, už som bola na onom svete a keby si vedel, čo som videla! Jedného dňa ti to poviem. A pretože sme boli takí šťastní, darilo sa nám príliš dobre a mali sme deti obdarené zdravím, milosťou a požehnaním nebies, bola som poslaná späť na svet, aby som tu ešte trpela. Nie je správne predstúpiť pred Pána bez utrpenia.“

Manžel po jej smrti: Mali sme i nezhody

Gianna Berettová-Mollová zomiera týždeň po pôrode vo veľkonočnej oktáve v roku 1962. Umiera vo veľkých bolestiach na následky infekcie. A trpí i tým, že opúšťa deti. Neustále pritom opakuje: „Ježiš, milujem ťa, Ježiš, milujem ťa.“ Má 39 rokov.

Pohreb Gianny Berettovej-Mollovej je strhujúcou manifestáciou. Krátko po jej smrti sa rozšíri zvesť o svätosti jej života, o geste lásky a mučeníctva.

Manžel Pietro neskôr uvádza: „Milovala život, nemal som dojem, že žijem vedľa svätice.“ Konštatuje i nezrovnalosti vo vzťahu. Pre prácu sa nezajímal o šport ani o kultúru, čo Gianna nepovažovala za správne. Začala teda bez neho chodiť do divadla, na koncerty i do hôr. Obaja sa museli prispôsobiť. Viedli obyčajný pracovitý, zbožný a nezištný život. Ako nazaretská rodina. A práve v tom boli výnimoční. Svätosť je normálny život žitý v láske. 

Pavol VI.: Premeditovaná obeta

Pápež Pavol VI. pripomína Giannin život v roku 1973 slovami: „Mladá matka z Milánskej diecézy obetovala svoj život, aby ho mohla dať svojej dcére.“ Finále jej života definuje krátko: „Premeditovaná obeta.“ Dňa 24. apríla 1994 — v priebehu Medzinárodného roka rodiny — ju za prítomnosti jej detí, 79-ročného manžela a príbuzných vyhlási Ján Pavol II. za blahoslavenú. Vyzdvihne ju ako hrdinský vzor matky nášho storočia. Počas jej svätorečenia v roku 2004 povie: „Najvyššia obeta, ktorú potvrdil jej život, je dôkazom, že iba ten, kto má odvahu darovať sa totálne Bohu a bratom, realizuje seba samého.“

Mnohé prosby vysielané k sv. Gianne Berettovej-Mollovej boli vyslyšané a stali sa i zázraky. (Aj v nebi zaujímajú Giannu najmä problémy manželiek, matiek a tehotných žien.)

„Ľudia sa nestávajú svätými na základe veľkého pokánia. Skutočnou obetou je prijať kríž s láskou, radosťou a odovzdanosťou. Milujme svoj kríž a nezabúdajme, že ho nenesieme sami, ale pomáha nám Ježiš a s jeho pomocou dokážeme všetko.

 Najdrahšia mama,

nemala som ten nesmierny dar poznať Ťa v tomto živote, ale Pán vo svojom nekonečnom milosrdenstve a dobrote chcel mi dať ešte väčší dar, jedinečný a nezmerateľný: Daroval mi svätú matku! Ako sa mu môžem odvďačiť?

Vďaka za dobro, ktoré rozsievaš do sŕdc toľkých ľudí.
GIANNA EMANUELA (DCÉRA, LEKÁRKA)

(V LISTE SVÄTEJ MATKE)

  

ANNA PEŤOVÁ

 Z Katolíckych novín č. 14/2008

 

 

 

 

Mediahost.sk - webhosting, registrácia domén, webdesign