Kruciáta oslobodenia človeka
Posolstvo Panny Márie,
Kráľovnej Pokoja:

25. novembra 2021

Počúvajte
Rádio Mária

Dnes je utorok 28. jún 2022 , meniny má Beáta , zajtra bude mať meniny Peter a Pavol, Petra. Blahoželáme!

LITURGICKÝ KALENDÁR:
Liturgické čítania na dnes


Sv. omša a adorácia za oslobodenie a uzdravenie v Lipanoch
21. apríla 2015

V utorok, 21. apríla 2015, sa uskutočnil duchovný program v kaplnke Charitného domu v Lipanoch. Na modlitbách a slávení Eucharistie sa zúčastnili členovia a kandidáti Kruciaty, Hnutia Svetlo-Život a Domácej Cirkvi. Prišli aj mnohí veriaci z Lipian a okolitých obcí. Najprv sa prítomní pomodlili Korunku Božieho milosrdenstva za závislých. Po nej pokračoval program sv. omšou, ktorú slúžil otec Peter Komanický. Hrou na klavíri sprevádzala sv. omšu aj adoráciu Julka Miženková.

Otec Peter hovoril v homílii o sv. Štefanovi, prvomučeníkovi, ktorý bol svedkom viery. Možno nám príde jeho utrpenie v podobe kameňovania akési vzdialené, lebo sa udialo v dávnej histórii. A predsa aj dnes je vo svete mnoho tých, ktorí trpia a zomierajú pre svoju vieru. Otec Peter spomenul veľmi kritickú situáciu v severnej Afrike, kde zomierajú kresťania, napríklad aj vtedy, keď chcú opustiť nepokojmi zmietaný kontinent a je im v tom drasticky zabránené rukou moslimských radikálov. Štefan predstavuje skupinu ľudí, ktorí sú dobrí a milosrdní voči svojim nepriateľom. On nemá tendenciu deliť ľudí na dobrých a zlých, na priateľov či nepriateľov. Druhý tábor tvoria starší náboženskí predstavitelia, ktorí ho chcú ukameňovať. Evanjeliový pohľad je iný. Ak sa díva človek na ostatných evanjeliovými očami, tak nedokáže posudzovať, odsudzovať a robiť všemožne zlo druhým. Svet je plný tendencií rozdeľovať ľudí podľa rôznych kritérií, či sú kresťanmi alebo nie, akú majú farbu pleti a podobne. Štefan nám predostiera úplne iné nazeranie na človeka. Učí nás ako reagovať na možné zlo, ktoré nás môže v živote postretnúť. Žiadne zatínanie zubov, žiadny hnev a smútok! Štefan prejavil milosrdnú lásku voči svojim utláčateľom. Stal sa mučeníkom nie preto ako zomrel, ale preto ako prijal smrtiace ukameňovanie. Z jeho postoja sála milosrdenstvo a v slovách „Pane, nezapočítaj im tento hriech“ nadobúda jeho láska konkrétny hmatateľný rozmer. Sme aj my schopní takejto mocnej lásky, ktorá objíma aj toho najväčšieho nepriateľa? Otec z neba aj nás túži naplniť silou a odvahou, aby sme vládali niesť naše kríže trpezlivo, s láskou a odpustením ako sv. Štefan. Dvadsať jeden mučeníkov z Afriky prijalo svoj kríž a smrť tak ako sv. Štefan. Nebeský Otec nám dáva pravý chlieb z neba a stará sa aj o náš telesný pokrm. On nám dáva silu, aby sme milovali aj vtedy, keď by sme mali tisíc dôvodov nenávidieť a obviňovať druhých zo zla, ktoré nám vykonali. Naozaj je nevyhnutné byť pravidelne sýtení Ježišovým chlebom, keď prídu chvíle svedectva, aby sme boli naplnení Božou mocou, láskou a milosrdenstvom. Sv. Štefan bol v rozhodujúcom momente dôležitého svedectva naplnený darmi Ducha Svätého a stal sa hodnoverným svedkom Evanjelia.

Nezabudajme sprostredkovať Božiu milosť a milosrdenstvo a buďme aj v akokoľvek náročných okolnostiach distribútormi odpustenia a zmierenia, lásky a pokoja. Prosme za všetkých tých, ktorí spôsobujú bolesť, kríže a smrť a aj za tých, na ktorých dopadajú rany.

Pane, naplň nás mocou svojho Ducha, aby sme obstáli v rozhodujúcich chvíľach a nezapreli Ťa pred svetom.


Pavol Kall

Mediahost.sk - webhosting, registrácia domén, webdesign