Kruciáta oslobodenia človeka

Počúvajte
Rádio Mária

Dnes je sobota 27. apríl 2024 , meniny má Jaroslav , zajtra bude mať meniny Jarmila. Blahoželáme!

LITURGICKÝ KALENDÁR:
Liturgické čítania na dnes


Násilne ukončené dielo, ktoré mohlo oživiť krajinu

55 rokov od likvidácie Kruciáty triezvosti v Poľsku


Tento rok si pripomíname 55 rokov od likvidácie diela abstinencie otca Františka Blachnického Kruciáta triezvosti (pozn.prekl.: zdržanlivosti)

V roku 1960 bolo v Poľsku do Kruciáty triezvosti začlenených približne 100 000 dospelých ľudí. Okrem týchto tu boli ešte aj deti a mládež so zastúpením v detskej Kruciáte. Bol to výsledok trojročnej činnosti otca Blachnického, ktorému šlo predovšetkým o človeka a jeho slobodu a dôstojnosť.

Táto Kruciáta bola širokým spoločenským hnutím, rozšíreným v každej farnosti. Patrilo do nej viac než 600 kňazov a 1500 bohoslovcov. V Kruciáte triezvosti sa spájala idea abstinentského hnutia s hnutím mariánskym. Jej základom bolo obrodenie národa cez zverenie sa Panne Márii. Toto dielo predstavovalo nádej pre poľskú cirkev. Blachnický tvrdil, že toto hnutie nie je možné ignorovať. Až také je dôležité v náboženskom a mravnom živote národa. Aj nepriatelia mravnej obrody národa to spozorovali a začali Kruciátu vnímať ako veľké ohrozenie.

Komunistický Úrad bezpečnosti sledoval činnosť Blachnického. Jeho dielo nazval krycím názvom „Zawada“. Zbieral o otcovi informácie, z ktorých vznikol dokument opisujúci jeho činnosť. S poznámkou, že Kruciáta je vnútrocirkevná inštitúcia fungujúca podľa predpisov konferencie biskupov Poľska. Ten istý úrad neskôr pripravil podklady pre likvidáciu tohto diela. Čo to v skutočnosti znamenalo?

Vzniklo politické rozhodnutie zničiť dielo otca Blachnického a jeho spolupracovníkov po celom Poľsku. Úrady vykonávali bytové prehliadky, habali všetok písomný materiál Kruciáty, okrem iného aj brožúrky Pobožnosť za hriechy pijanstva a rôzne iné tlačoviny slúžiace dielu šírenia idey triezvosti a mravnej obrody národa.

Dňa 29. augusta 1960 bola budova na ul. Jordana v Katowiciach, v ktorej sídlila centrála Kruciáty, obkľúčená ozbrojenými policajtmi. Do budovy vstúpila komisia, aby vykonala poslednú prehliadku centrály. Práve sa začínal kurz abstinencie. Prítomných bolo aj niekoľko kňazov a spolupracovníkov otca. Otcovi bol doručený úradný list s oznámením o likvidácii centrály. Následne bol všetok tlačený materiál vynesený z centra. Dokonca aj miestny biskup prišiel protestovať proti vyčíňaniu úradníkov Úradu bezpečnosti. No nepomohlo to. Otec František, ktorý sa nezľakol, vyzval svojich spolupracovníkov, aby sa šli modliť do miestnej kaplnky. Pripomenul, že centrála Kruciáty sa nikdy nevenovala nezákonnej činnosť. Skôr viedla záchrannú akciu pre národ ohrozený pijanstvom. Pracovníci Úradu bezpečnosti ďalej prehľadávali budovu a všetky jej miestnosti a vynášali dôležité dokumenty.

Otec Blachnický v tejto z ľudského hľadiska zlej situácii vo viere videl víťazstvo Nepoškvrnenej. Kruciata podľa neho patrí do budúcnosti a nie do minulosti. Večer okolo 20. hodiny bola prehliadka budovy ukončená. Policajti odišli a v centrále zostal otec spolu s dvoma kňazmi. Odmietol podpísať protokol. Odísť nechcel, lebo v kaplnke zostala Oltárna sviatosť. Po polnoci zapečatili funkcionári dvere a kňazov násilím vyviedli z budovy. Nad zapečateným vstupom do budovy zostal nápis: „Nepoškvrnená víťazí!“ Aj iní kňazi a angažované osoby po celom Poľsku v mnohých diecézach boli vypočúvaní úradmi. Súdnu prehliadku vykonali dokonca aj v kňazskom seminári v Katowiciach.

Blachnický s tým nebol spokojný. Písal listy, v ktorých sa sťažoval na činnosť Úradu bezpečnosti. Listy adresoval štátnym aj cirkevným inštitúciám. No nebol vypočutý, naopak, zostal izolovaný a sám. Nedostal podporu od tých, od ktorých to čakal.

Dňa 15. marca 1961 bol uväznený v katowickej base. Tam, kde bol väznený aj počas nemeckej okupácie. Dňa 19. júla ho súd odsúdil na desať mesiacov väzenia, ale toľko už uplynulo počas jeho väzby. Bol teda prepustený na slobodu.

Pre zaujímavosť, v súdnom rozsudku sa paradoxne objavila veta: „Činnosť odsúdeného bola pre spoločnosť dobrá a pozitívna.“

Zdroj: Grajewski, A.: Likwidacja Kruciaty. In: Gosc nedzielny. 31/2015. Katowice, Institut Gosc media. s. 19 – 21.

Mediahost.sk - webhosting, registrácia domén, webdesign