Kruciáta oslobodenia človeka
Posolstvo Panny Márie,
Kráľovnej Pokoja:

25. novembra 2021

Počúvajte
Rádio Mária

Dnes je nedeľa 26. jún 2022 , meniny má Adriána , zajtra bude mať meniny Ladislav/Ladislava. Blahoželáme!

LITURGICKÝ KALENDÁR:
Liturgické čítania na dnes


POZRI, TO JE TAJNÝ BISKUP KOREC...

Tieto slová som počul, keď som ako študent putoval na Levočskú Horu na púť a videl som tam otca biskupa Korca v šedom obleku, ktorý bol sprevádzaný najbližšími spolupracovníkmi a priateľmi, ale aj pozorovaný z diaľky tajnými. Bolo to v časoch socialistických. Už vtedy som začal ho vnímať ako osobnosť tajnej (podzemnej) cirkvi na Slovensku.

Keď som bol bohoslovcom v Bratislave, tak v rámci popoludňajších prechádzok sme mali možnosť sa stretnúť s ním. Samozrejme v tajnosti. Zdôrazňujem časy komunizmu. Dokonca niektorí predstavení nám hrozili, že keď sa budeme s ním stretávať, tak nás vyhodia zo seminára a fakulty. Ale nás to nezastrašilo. Uvedomil som si pri jeho príhovoroch a prednáškach to, aký je úžasne filozoficky, teologicky vzdelaný, rozhľadený v slovenskej histórii a literatúre. Všimol som si jeho vrúcnu lásku k Cirkvi, k pápežovi, k našej vlasti. Aj napriek všetkému, čo prežil počas prenasledovania. Otec Ján mal vrúcny vzťah k Sv Cyrilovi a Metodovi. Bol som z neho veľmi povzbudený.

Keď prišiel November 1989, tak povzbudzoval nás bohoslovcov aby sme sa aktívne zapojili do študentského hnutia. Veľmi som sa potešil, keď sa v decembri 1989 otec Korec stal rektorom v našom bratislavskom seminári. Neskôr vo februári 1990 bol vymenovaný za sídelného biskupa v Nitre. Aj ako kňaz som mal možnosť sa s ním stretávať pri rôznych cirkevných príležitostiach. Ako člen biskupskej konferencii bol predsedom komisie pre laické hnutia pri KBS. Otec Ján Chryzostom, ktorý bol vymenovaný za kardinála bol veľkou osobnosťou nielen na Slovensku, ale aj v Európe a vo svete. A stále je veľkou osobnosťou.

V týchto dňoch sa s ním lúčime. Odišiel do Otcovho domu. Duchovne tu ale bude s nami stále prítomný. Ďakujme Pánovi za to, že bol a je veľkým darom pre nás všetkých. Verím, že ešte viac a hlbšie si uvedomíme hodnotu jeho života a diela.

Otec Jozef Heske

Pozri životopis:
http://www.biskupstvo-nitra.sk/biskupsky-urad/jan-chryzostom-korec/
ďalej pozri: http://jezuiti.sk/blog/dejiny/2010/totalitny-sytem-1950-1989-a-jeho-vplyv-na-jezuitov/

Mediahost.sk - webhosting, registrácia domén, webdesign