Fakty o alkohole pozbierané z internetu
Alkohol privedie do nemocnice čoraz viac Slovákov
Slovensko spolu s ostatnými krajinami strednej a východnej Európy patrí podľa prieskumov WHO celosvetovo ku krajinám s najvyššou mierou konzumácie alkoholu, čo sa odráža aj v zdravotníckych štatistikách.
Počet zdravotných poškodení spôsobených pitím alkoholu v posledných rokoch rástol, pričom do nemocníc len pre intoxikáciu alkoholom prijali v roku 2008 vyše 1100 ľudí, čo za posledné tri roky predstavuje nárast viac ako 300 pacientov.
"Alarmujúce je zistenie, že vzostup bol podmienený prevažne zvýšeným počtom intoxikovaných mladých ľudí vo veku 15 - 24 rokov," upozorňuje ministerstvo zdravotníctva v správe o plnení úloh národného akčného plánu o boji s alkoholom.
V špecializovanej psychiatrickej ambulantnej zdravotnej starostlivosti tvoria pacienti so závislosťou od alkoholu takmer desatinu všetkých ošetrení. Ich počet kontinuálne narastal z 9 981 v roku 2005 až na 12 270 v roku 2008.
Tri štvrtiny liečených boli muži. "Nárast dopytu po liečbe pre závislosť od alkoholu pokračoval aj začiatkom roku 2010 a výrazne prevyšoval dopyt po liečbe kvôli závislostiam od iných psychoaktívnych látok," priblížil rezort.
V dôsledku požívania alkoholu stúpa tiež počet pacientov s ochoreniami pečene. "V období štyroch rokov do konca roku 2008 sme v nemocniciach na Slovensku zaznamenali neustály, výrazný nárast počtu pacientov kvôli poruchám pečene, ktoré boli spôsobené alkoholom, z počtu 1839 hospitalizovaných v roku 2005 na 2387 pacientov v roku 2008," uviedol hlavný odborník ministerstva pre medicínu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.
Údaje zo Slovenska považuje za nepriaznivé aj preto, že nárasty liečených sa týkajú ľudí v strednom veku, teda tej časti populácie, ktorá je v ekonomicky produktívnom veku. "Pritom štatistický záchyt liečených je len povestnou špičkou ľadovca."
Okrem "alkoholických" pacientov sa rozširujú aj rady mládeže, ktorá holduje pivu, vínu či liehovinám. Posledný prieskum medzi 16-ročnými stredoškolákmi ukázal najmä nárast medzi dievčatami, ktoré preferujú tvrdý alkohol.
Zaznamenáva sa tiež viac prípadov nárazového pitia tzv. "binge drinking", čo sa premieta do nárastu medziročných ošetrení mladých pre intoxikáciu alkoholom. Rezort vzhľadom na tieto výsledky a možné poškodenia plodu počas tehotenstva uvažuje preto o možnosti zavedenia upozornenia o škodlivosti pitia alkoholu pre tehotné ženy na etikety. Aktuálne sa študujú zahraničné skúsenosti.
Zdroj: TASR 18. apríla 2010 11:12
Tínedžerky pijú viac, uprednostňujú liehoviny
Šestnásťročné dievčatá uprednostňujú liehoviny. Uvádza sa to v Správe o plnení úloh Národného akčného plánu pre problémy s alkoholom za roky 2008 - 2009, ktorý na pripomienkové konanie predložil tento týždeň na Portál právnych predpisov minister zdravotníctva Richard Raši.
"Prieskum pitia u 16-ročných stredoškolákov ESPAD (Európsky školský prieskum o alkohole a ostatných drogách) z roku 2007 realizovaný Úradom verejného zdravotníctva svedčí o náraste intenzity pitia u časti mladých, o náraste pitia najmä dievčatami, ktoré preferujú liehoviny," odvoláva sa v materiáli na prieskum rezort zdravotníctva.
Podľa tohto prieskumu sa od roku 1995, kedy bol tento prieskum urobený po prvý raz, zvýšilo medzi mladými aj tzv. nárazové pitie.
"Premietlo sa to aj do kontinuálneho nárastu medziročných ošetrení mladých pre intoxikáciu alkoholom v rokoch 2005, 2006, 2007 a 2008," konštatuje sa v správe.
Ministerstvo zdravotníctva chce vzostup mládežníckeho nárazového pitia a vyrovnávanie sa dievčat chlapcom v pití riešiť aj zvýšenou zdravotnou osvetou. Osveta by sa podľa rezortu mala robiť aj medzi tehotnými ženami, pričom by sa poukazovalo na súvislosti medzi pitím alkoholu počas tehotenstva a rizikami poškodenia plodu.
"Ministerstvo zdravotníctva SR uvažuje o možnosti zavedenia upozornenia o škodlivosti pitia alkoholu pre tehotné ženy na etikety alkoholických nápojov. Aktuálne sa študujú zahraničné skúsenosti," informuje správa.
Rezort zdravotníctva predpokladá, že vzostup intenzívneho pitia u veľkej časti mladých ľudí na Slovensku a výrazný vzostup zdravotných poškodení ako duševných, tak aj telesných vyžadujúcich si liečbu v zdravotníckych zariadeniach, budú pri konečnom vyhodnotení Národného akčného plánu pre problémy s alkoholom po roku 2010 s vysokou pravdepodobnosťou nezmenené.
Zdroj: TASR 17. apríla 2010 13:09
Na polícii skončilo kvôli alkoholu 13 mladistvých
Prešovskí mestskí policajti sa v stredu zamerali na kontrolu dodržiavania zákona a všeobecne záväzného nariadenia mesta v súvislosti s požívaním alkoholických nápojov na verejnosti a fajčením na zakázaných miestach.
Tiež preverili bary a reštaurácie, či tu nepodávajú alkohol mladistvým, súčasne hostia pod 18 rokov sa museli podrobiť kontrole na alkohol.
Za celý deň riešili 20 priestupkov. Z nich 13 mladistvých osôb, u ktorých zistili alkohol v dychu, predviedli na ďalšie vyšetrovanie na políciu.
Štyroch dospelých nachytali popíjať na verejnom priestranstve, za čo dostali na mieste blokovú pokutu. Policajti prichytili aj troch zamestnancov pohostinstiev, ktorí bez zábran nalievali mladistvým, rovnako ich vybavili na mieste blokovou pokutou.
Najúspešnejší záťah mali policajti podľa hovorkyne mesta Prešov Ivety Adamovej ráno od 7:00 do 9:00, v ich rukách skončilo prvých desať porušovateľov zákona.
Sedem previnilcov skončilo na policajnej stanici a traja obišli s blokovou pokutou na mieste. Od 17:00 do 19:00 skončili na polícii traja mladiství s alkoholom v dychu a štyria dospelí zaplatili pokutu za pitie na verejnosti. V dvoch baroch od 20:00 do 21:00 policajti prichytili troch mladistvých, ktorí „nafúkali" a rovnako skončili na policajnej stanici.
Mestskí policajti v priebehu dňa prešli viacero pohostinských zariadení, kontrolovali priestranstvo v okolí vysokoškolských internátov, pri tenisových kurtoch, uličku na Kmeťovom stromoradí, kde sa zdržiavajú opilci, niekoľkokrát boli na autobusovej aj železničnej stanici a obišli aj jednotlivé nástupištia. Kontrole sa nevyhli ani zastávky verejnej dopravy, kde nenachytali nikoho s horiacou cigaretou.
Zdroj: Webnoviny.sk 4. marca 2010 20:00
Slovenskí mladí predbehli v nárazovom pití Rusov
Slovenskí tínedžeri v nárazovom pití alkoholu predbiehajú svojich rovesníkov z Ruska, Ukrajiny, Grécka či Talianska.
Podľa štúdie ESAPAD (Európsky školský výskum prevencie voči alkoholu a iným drogám) sa za posledný mesiac až polovica mladých Slovákov vo veku od 15 do 16 rokov opila spôsobom "binge drinking," teda ťažkým nárazovým pitím.
Čo je však omnoho zarážajúce, podľa štúdie až 88 percent mladých ľudí na Slovensku v priebehu posledných 12 mesiacov užilo alkoholické nápoje. Slovenskí tínedžeri tak obsadili 7. miesto v rebríčku 33. krajín, ktoré výskumníci monitorovali.
Prví v skúsenostiach s opitosťou skončili adolescenti z Dánska, druhé miesto patrí mladým zo susedného Česka, tretie miesto zasa mladým na Ostrove Man v Írskom mori, štvrtí sú Rakúšania a piati Nemci. Slovenskí stredoškoláci predbehli napríklad mladých Rumunov, Grékov, ale aj Rusov. Tých slovenská mládež predbehla aj v spomínanom nárazovom pití.
"Binge drinking" sa definuje ako vypitie 5 a viac alkoholických drinkov počas jednej príležitosti. Následkom takéhoto pitia môže byť vážny úraz, otrava alkoholom, agresivita či nechcené sexuálne správanie.
Ako upozornili pracovníci z Centra pre liečbu drogových závislostí, spoločnosť sa musí začať zaujímať o túto problematiku u mladých ľudí.
Informovali tiež o tom, že hoci sa v médiách pertraktuje predovšetkým vypuklý raritný výskyt opitosti u detí, treba poukázať aj na skutočnosť, že alkohol je na príčine najväčšieho počtu úmrtí mladých ľudí vo veku od 15 do 30 rokov.
Tínedžerov motivuje k pitiu samotný produkt, jeho cena a miesto predaja. Problémom je aj to, že čoraz častejšie badať toleranciu pitia alkoholu zo strany rodičov. Svoje však urobí najmä reklama.
"Spoločnosti, ktoré predávajú alkohol sa prezentujú pri rôznych športových udalostiach alebo na festivaloch. Napríklad na tričkách športovcov, ktorí by mali prezentovať zdravý životný štýl, vidíme často nápisy alkoholického nápoja," konštatovala Michala Tejová z Centra pre liečbu drogových závislostí.
Vlani sa napríklad proti reklame alkoholu typu "tretí pohárik zadarmo" postavili poslankyne Národnej rady Katarína Tóthová a Ľudmila Mušková (obe ĽS-HZDS). Ich návrh novely zákona však poslanci neposunuli do druhéno čítania.
Autor: Stanislava Harkotová, Aktualne.sk 2. marca 2010 13:06
Polícia kontrolovala bary, našli 12 pripitých detí
Bratislavskí policajti našli počas víkendovej akcie 12 neplnoletých osôb pod vplyvom alkoholu.
Ako informovala krajská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová, policajná akcia v hlavnom meste bola zameraná na podávanie alkoholických nápojov maloletým a mladistvým osobám a na odhaľovanie a zamedzenie páchania trestnej činnosti a priestupkov.
Muži zákona počas noci z piatka (12.2.) na sobotu (13.2.) v priebehu štyroch hodín skontrolovali v Starom Meste v dvoch podnikoch 85 osôb. Výsledkom kontrol bolo 12 priestupkov na úseku ochrany pred alkoholizmom a podávanie alkoholu mladistvým osobám.
"V podniku na Obchodnej ulici bolo sedem mladistvých osôb pod vplyvom alkoholu a päť neplnoletých osôb našli policajti pod vplyvom alkoholu v jednom z podnikov na Kollárovom námestí," uviedla Kurucová. V tejto súvislosti dodala, že "mladistvé osoby pod vplyvom alkoholu si do svojej kompetencie berú pracovníci úradov práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorí ich následne predvolávajú spolu s rodičmi." Prevádzkovatelia, ktorí im umožnili požiť alkoholické nápoje, budú podľa jej slov riešení v priestupkovom konaní.
Kurucová rovnako uviedla, že bratislavskí policajti budú v podobných akciách pokračovať aj naďalej.
Zdroj: TASR 15. februára 2010 14:54
Každý Slovák vypil v roku 2008 107 litrov alkoholických nápojov
Na Slovensku sa podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR spotrebovalo v roku 2008 na jedného obyvateľa v priemere 106,8 litra alkoholických nápojov. Piva vypil každý obyvateľ SR predvlani v priemere 82,1 litra.
Vína každý Slovák spotreboval 14,2 litra, z toho 11,6 litra hroznového vína a 2,6 litra tzv. ostatného vína. Liehovín so 40-percentným obsahom alkoholu sa vypilo 10,5 litra na obyvateľa, vyplýva z informácií ŠÚ SR.
Podľa prepočtu ŠÚ SR na hodnotu 100-percent liehu teda predvlani celková spotreba alkoholických nápojov na Slovensku dosiahla na jednu osobu úroveň 9,2 litra a liehovín 4,2 litra.
Celková spotreba vína v prepočte na 100-percentný lieh dosiahla objem 1,7 litra, z toho na hroznové víno pripadol objem 1,3 litra a na tzv. ostatné víno objem 0,4 litra.
Zdroj: TASR 24. januára 2010 16:05
zozbierala: Dr.Daniela Polláková, KOČ Lipany
|