Kruciáta oslobodenia človeka
Posolstvo Panny Márie,
Kráľovnej Pokoja:

25. novembra 2021

Počúvajte
Rádio Mária

Dnes je štvrtok 30. jún 2022 , meniny má Melánia , zajtra bude mať meniny Diana. Blahoželáme!

LITURGICKÝ KALENDÁR:
Liturgické čítania na dnes


Vianočné stretnutie členov a kandidátov KOČ, HSŽ a Domácej cirkvi v Lipanoch

V pondelok, 28. decembra 2015 sa uskutočnilo vianočné stretnutie členov a kandidátov KOČ, HSŽ a Domácej cirkvi a ich rodinných príslušníkov. Program pozostával zo sv. omše a následného agapé. Podujatie sa konalo v priestoroch Charitného domu v Lipanoch. V homílii kňaz vychádzal zo sviatku Neviniatok. Zamýšľal sa nad hodnotou ľudského života, ale najmä toho duchovného. Práve duchovnému životu, v ktorom sa zdokonaľuje náš vzťah s Bohom, prikladal veľký význam. Ďalej pripomenul jubileum rodiny. V rodine je totiž veľmi dôležité prejaviť si navzájom odpustenie, ako poznamenal. V rámci príhovoru povzbudil všetkých prítomných vo viere a nabádal k tomu, aby sme si predsavzali dávať si skutky telesného alebo duchovného milosrdenstva aj počas toho mimoriadneho roku milosrdenstva. A to nielen osobne, ale aj v rámci spoločenstva.

Počas modlitieb veriacich sa naskytla možnosť predniesť vlastné prosby. Neskôr priniesli na oltár svoje deklarácie za KOČ dvaja veriaci z nášho spoločenstva. Duchovný otec ich prijal s radosťou a osobne ich požehnal, aby vytrvali vo svojom záväzku. Na záver sv. omše zaznela jedna z najznámejších a najkrajších kolied – Tichá noc.

Následný program sa presunul z kaplnky do spoločenskej miestnosti, kde sa po modlitbe začala vianočná večera. Tvorili ju chutná kapustnica, oblátky, koláče a iné cukrovinky. Na stretnutí sa zišlo aj mnoho detí, ktoré sa dosýta vyšantili. Po večeri sa premietali fotografie z rôznych podujatí, organizovaných jednotlivými spoločenstvami, ktoré sa konali v minulých rokoch. Vyvolávali v prítomných nielen zašlé spomienky, ale aj úsmev a dobrú náladu. Potom hovoril brat Peter o piatich jazykoch lásky z rovnomennej knihy, ktorú momentálne čítal.

Päť jazykov lásky (Gary Chapman):

  • Slová uistenia sú povzbudenia, slovné ocenenia, poďakovania, pochvaly. Niektorí ľudia majú pocit, že si ich nevážite, alebo ich nemáte radi, ak im to výslovne nepoviete.
  • Pozornosť spočíva v spoločne strávenom čase. Či už rozprávanie, výlet, kino, posedenie, ochota počúvať.. Nie je dôležitá činnosť, miesto či čas.
  • Darčeky sú hádam jasné :) Dá sa to vcelku dobre odpozorovať, kto si váži, stráži a odkladá aj malé drobnosti, lebo sú od niekoho. Takýchto ľudí poteší aj keď im venujete ceruzku, alebo im niečo drobné pripravíte.
  • Skutky služby Ak niekomu pomôžete s prácou, riadom, hocičím, a bude vám ďakovať ešte týždeň, tak jeho primárnym jazykom sú skutky služby.
  • Fyzický kontakt Záleží od prostredia v akom človek vyrastal, a koľko sa mu ako dieťaťu dostávalo. Niekto dotyk považuje za niečo absolútne intímne a radšej "nešahať", niekto by vás objímal zakaždým kedy vás vidí. Je preto dobré vedieť, ak je toto nieči primárny jazyk. Vtedy je dobré priateľsky poklepať po ramene, či objať ak sa dlho nevidíte.

Medzi týmito jazykmi je napríklad služba či povzbudenie našich blížnych a vyzdvihnutie ich jedinečnosti. Záverom nech zaznie úprimná vďaka všetkým, ktorí pripravili toto nádherné vianočné stretnutie.

Nech posolstvo milosrdnej Božej lásky, schádzajúcej do jasieľ v Betleheme, sa rozmáha v každom ľudskom srdci. A to nielen počas Vianoc. Nech pokoj a Božie požehnanie naplní medziľudské vzťahy, aby sa svet stával čoraz lepším a dôstojnejším miestom pre život.

Pavol Kall

Mediahost.sk - webhosting, registrácia domén, webdesign