Kruciáta oslobodenia človeka

Počúvajte
Rádio Mária

Dnes je piatok 9. jún 2023 , meniny má Stanislava , zajtra bude mať meniny Margaréta. Blahoželáme!

LITURGICKÝ KALENDÁR:
Liturgické čítania na dnes


Rozhovor s otcom Jozefom o návšteve sv. otca na Slovensku

Bol tu. A čo ďalej?
(Nad posolstvom pápeža Františka)

Zhovárame sa s kňazom Jozefom Heskem na tému – posolstvo pápeža Františka počas jeho nedávnej návštevy Slovenska a jeho miesto v živote človeka.

Ešte stále v nás rezonuje návšteva pápeža Františka na Slovensku, čo je znakom toho, že jeho slová padli na úrodnú pôdu a ľudia sa nad nimi zamýšľajú aj s odstupom času. Ako ste sa vy osobne pripravovali po duchovnej stránke na túto návštevu?


Ja osobne som sa veľmi tešil. Duchovne som sa špeciálne nepripravoval. Totiž ja stále čítam a sledujem aktivity pápeža Františka.

Svätý otec navštívil viacero miest naprieč Slovenskom. Prišiel pod Tatry s hlboko ľudským posolstvom o láske, bratstve, solidarite s núdznymi, porozumení, jednote, službe, pomoci. V Bratislave povedal, aby sme boli my v srdci Európy posolstvom pokoja. Ktoré myšlienky z jeho posolstva počas návštevy našej krajiny zvlášť oslovili vás? Je toho určite viac, môžete sa pristaviť pri niektorých myšlienkach a reflektovať ich s vlastným duchovným životom, ako aj so smerovaním a poslaním KOČ, kde slúžite ako kňaz už viacero rokov.

Čo mi tak rezonuje v srdci, boli slová Sv. otca v Prešove na liturgii, keď kázal okrem iného aj o kríži. KRESŤANSTVO BEZ KRÍŽA JE NEPLODNÉ. To sú jeho slová. Aj KOČ má v znaku kríž. Kríž spojený s obetou a láskou. Aspoň toto si zoberme do svojho života.

Ste už dlhé roky spätý s iniciatívou Kruciata oslobodenia človeka, ktorá ide proti prúdu a snaží sa zápasiť o ľudskú dôstojnosť každého človeka, najmä toho, ktorý je zotročený rôznymi závislosťami. V čom môže byť návšteva pápeža Františka, počas ktorej odznelo z jeho úst mnoho podnetných myšlienok, inšpiratívna práve pre Kruciatu? Čo z jeho posolstva je zvlášť blízke práve charakteru a poslaniu Kruciaty?

V Bratislave na stretnutí kňazov Sv. otec povedal aj o slobode a tvorivosti v pastorácii Cirkvi. Mohli by sme to premietnuť aj do diela KOČ. V KOČ ide o slobodu človeka. Pre ochranu slobody a dôstojnosti človeka je potrebné všetko urobiť. A tu má miesto láska, ktorá má byť tvorivá. Je milión foriem a spôsobov, ako ju vnášať do života.

Ste súčasťou formačného Hnutia Svetlo-Život, ktoré založil ctihodný služobník F. Blachnicki. Zaiste ste si všimli v pápežových myšlienkach spoločné body s týmto hnutím, ktoré dlhodobo formuje svojich členov v ich osobnostnom a najmä duchovnom raste.

Samotný život a služba pápeža oslovujú. Vo vysokom veku a aj v nie ľahkom zdravotnom stave príde na Slovensko a povzbudzuje. Spomína aj korene, ale zároveň aj nabáda pozerať sa do budúcna. Aj my členovia hnutia máme byť verní svojmu zakladateľovi, ale aj pozerať sa a kráčať dopredu. Sv. otec nás vyzýva k pastoračnému obráteniu, čo je dnes veľmi potrebné a aktuálne.

Skúste pripomenúť niekoľko pápežových giest, ktorými obohatil všetko to posolstvo, s ktorým k nám prišiel na apoštolskú návštevu. Ktoré z nich vás osobitne zasiahlo?

Ja som sledoval návštevu pápeža cez média. Oslovilo ma ekumenické stretnutie, ale aj stretnutie na Luniku IX s komunitou na okraji a taktiež stretnutie s mládežou na Štadióne Lokomotívy. Samozrejme, aj bratislavské stretnutie s kňazmi. Pre mňa vrcholom bola svätá božská liturgia v Prešove, na ktorej som mal osobnú účasť.

Ako by sa podľa vás osobne mali pretaviť slová pápeža Františka do nášho bežného života? Čo by si z jeho návštevy a jeho slov mohol zobrať ktokoľvek z nás, či už prešiel nejakou duchovnou formáciou, či už je veriaci alebo nie je? Lebo ako vieme z reakcií, pápežova návšteva oslovila aj ľudí, ktorí sa nehlásia k žiadnemu náboženstvu, alebo sú nepraktizujúci kresťania.

Moja odpoveď má jedno slovo: ľudskosť.

A teraz jedna hypotetická otázka: ak by mal možnosť František Blachnicki stretnúť osobne pápeža Františka, ako by asi vyzeralo ich stretnutie a vzájomná konverzácia?

Asi by sa vzájomne povzbudili v tom, že sa ozaj oplatí angažovať sa pre spásu človeka.

Ďakujeme vám za rozhovor a vyprosujeme vám v modlitbách potrebné milosti pre vašu službu.

Otázky kládol: Pavol Kall
Mediahost.sk - webhosting, registrácia domén, webdesign