Kruciáta oslobodenia človeka
Posolstvo Panny Márie,
Kráľovnej Pokoja:

25. novembra 2021

Počúvajte
Rádio Mária

Dnes je sobota 25. jún 2022 , meniny má Tadeáš , zajtra bude mať meniny Adriána. Blahoželáme!

LITURGICKÝ KALENDÁR:
Liturgické čítania na dnes


ĽUDIA, KTORÍ MENIA OBYČAJE VO SVETE

Niekoľko myšlienok o 38. Celopoľskej púti Kruciaty Oslobodenia Človeka, ktorá sa uskutočnila v Poznani, dňa 29.9.2018.

Ste ľuďmi, ktorí menia obyčaje sveta – neviem, či si to uvedomujete – tieto slová zazneli na 38. Celopoľskej púti KOČ v Poznani, ktorá sa uskutočnila v poslednú sobotu mesiaca september. Púť bola časom obnovy, modlitby, svedectva a slávenia spoločenstva pod znakom oslobodenia, cesty do slobody – pod znakom KOČ. Na tejto púti bol prítomný otec biskup Krzysztof Włodarczyk, delegát poľskej konferencie biskupov pre Hnutie Svetlo-Život, ktorý zdôraznil, že nestačí iba dobrá vôľa, či vzhľadná deklarácia triezvosti – neustále je potrebná posväcujúca milosť, aby sme boli verní danému slovu.

Otec Wojciech Ignasiak, poľský moderátor KOČ okrem iného vypovedal aj tieto myšlienky:

  • KOČ to sú tí, ktorí dokážu sprevádzať ľudí, ktorým sa noha pošmykla
  • To sú ľudia, ktorí chcú slúžiť v najťažšom boji, akým je boj o dôstojnosť človeka spočívajúcej v dôstojnosti Božieho dieťaťa. Ozajstná sloboda je budovaná na slobode Božích detí.
  • Každý filozofický systém kategorizuje ľudí na lepších a horších a Boh to nerobí. Každý je rovnako Božím dieťaťom.
  • Boh spolupracuje s človekom. Nedovoľme, aby sa všetko hádzalo na Pána Boha.
  • Byť slobodným to je životný štýl. Týmto štýlom musíme infikovať mladých. Dajme im priestor na spoluprácu. Dajme im možnosti.

Otec biskup Damian Bryl, pomocný biskup z Poznane pri sv. omši v kázni povedal aj tieto úvahy:

  • Váš životný štýl je dôležitý pre váš život, pre vaše spoločenstvo cirkvi, NIKDY O TOM NEPOCHYBUJTE!!!
  • František Blachnicki hovoril o jedinečnosti, ktorá je v KOČ kľúčová. A toto je v dnešnom zmätenom svete veľmi dôležite. Ďakujem vám ľudom Kruciaty že ste jedineční. Že ste svedectvom vernosti. To nie je iba dôležitá a tvorivá (formatívna) voľba. Ale je to stále rozhodovanie nanovo.
  • Toto svedectvo je tak veľmi potrebné v tomto relatívnom svete. Svedectvo zrieknutia a obety – to ste vy. Pretože v dnešnej spoločnosti sa tak veľmi oceňuje uznanie, potešenie, pôžitok, bezstarostnosť

Po sv. omši bola celebrovaná pobožnosť Krížovej cesty. Medzi stanicami zazneli aj svedectvá. Jedna myšlienka: - zotrvanie v KOČ mi dalo pocit odvahy a povedomie toho, že môj život v triezvosti dáva bezpečie pre moju rodinu...

Biskup Tadeusz Bronakowski, predseda komisie Konferencie poľských biskupov pre apoštolát triezvosti prítomným pútnikom poslal list, v ktorom povzbudil: prosím vás, aby ste vo svojej evanjelizačnej práci, v dávaní svedectva o ozajstnej slobode ktorá je darom Pána Ježiša boli heroickí. Ako členovia KOČ odvážne sa podujmite na najťažšie diela a úlohy v tom prostredí v ktorom žijete. Nejestvujú pre vás odpísaní ľudia. Nejestvujú pre vás neriešiteľné veci. Nejestvujú pre vás situácie bez východiska. Nech silou pre vás je Ten, ktorý nás oslobodil - Ježíš Kristus (porov.: Gal 5,1).

ODVAHA, SVEDECTVO, VERNOSŤ VOĽBE A JEDINEČNOSŤ – to sú slová, ktoré sa majú spájať s ľuďmi KOČ. Ozaj! KOČ to je sprevádzanie tých ktorí sa nemôžu vlastnými silami oslobodiť. A taký sprievodca musí silno šliapať po zemi. Púť KOČ je skúsenosť odvahy a sily ľudí Kruciaty. To je skúsenosť z veľkosti tohto diela.

Spracoval: Jozef Heske

Zdroj: http://www.oaza.pl/ludzie-zmieniajacy-obyczaje-swiata/

Mediahost.sk - webhosting, registrácia domén, webdesign