Kruciáta oslobodenia človeka
Posolstvo Panny Márie,
Kráľovnej Pokoja:

25. novembra 2021

Počúvajte
Rádio Mária

Dnes je sobota 2. júl 2022 , meniny má Berta , zajtra bude mať meniny Miloslav. Blahoželáme!

LITURGICKÝ KALENDÁR:
Liturgické čítania na dnes


Púť do Kroscienka 1.9.2011 - návraty

Krościenko nad Dunajcom, v ktorom je sídlo centra Hnutia Svetlo-Život (HSŽ) a prvej stanice Kruciáty oslobodenia človeka (KOČ), sa nachádza v malebnom horskom údolí tvorenom rovnomennou riekou neďaleko slovenského Červeného Kláštora a obce Lesnica. Toto mestečko je vzdialené od poľského Krakowa 120 km, od Noweho Sączu 48 km a od Nowego Targu 32 km.V dolnej časti farského kostola s vysokou vežou sa nachádza HROB, v ktorom je pochovaný zakladateľ HSŽ a iniciátor diela KOČ. Tu odpočívajú telesné pozostatky veľkého kňaza a apoštola duchovnej obnovy človeka a Cirkvi. Je dobré zastaviť sa pri tomto hrobe a pomodliť sa k Bohu na príhovor ctihodného Božieho služobníka otca Františka, ktorého proces blahorečenia je v závere, nakoľko sa čaká na prvý oficiálne uznaný zázrak.

Na začiatku septembra sa konala púť Kruciaty práve do Kroscienka, kde je aj hrob zakladateľa Hnutia Svetlo-Život a spolupatróna Kruciaty otca Františka Blachnického. Aj od nás, z farnosti Brezovička, sa tam vybrali veriaci spolu s duchovným otcom. Prinášame vám výpovede tých, ktorí sa tejto púte zúčastnili.

Bola som tam prvý raz, a preto to prostredie aj samotný program ma veľmi oslovili a ďakujem Bohu, že mi doprial tam prísť. Atmosféra bola veľmi priateľská. Hneď na začiatku som bola príjemne prekvapená z toho množstva mladých ľudí, ktorí putovali do Kroscienka spolu s kňazmi. Medzi nimi som spoznala aj pátra palotínu, ktorý bol u nás na misiách. Zo samotného programu ma silno oslovili svedectvá a aj krížová cesta. Počas obednej prestávky som vycítila veľkú žičlivosť a takú jednotu. Vzájomne sa zdieľali pocity a dojmy ako samotné jedlo. Každý ponúkol zo svojho jedla aj tým druhým. Veľmi rada by som tam opäť putovala aj na budúci rok.
(veriaca z Brezovičky)

Tak mňa tam oslovilo v podstate všetko. A najviac vo mne zarezonovala z programu tej púte katechéza otca Mačeja, ktorý tak pekne, jednoducho a s humorom hovoril, aký má byť náš vzťah s Kristom. Spomenul takú peknú myšlienku, že ja a Ježiš sme ako v aute. Väčšinou je to tak, že ja som vodič a Ježiš je spolujazdec a veľa krát sa stáva, že Ježiš mi cestou povie doprava a ja po svojom si poviem a pôjdem doľava a nakoniec zistím to, že som sa vrátil naspäť a že som išiel zlou cestou. A tak to je aj v našom živote, keď nepočúvame Pána, nenechávame všetky veci na ňom a robíme si všetko po svojom. Začnime počúvať Pána, vymeňme si roly, odovzdajme mu volant nášho života a uvidíme, všetko sa zmení, pretože On nás bude viesť tou cestou, akou On chce, lebo vie najlepšie, čo je pre nás to najdôležitejšie :). A prečo to u mňa zarezonovalo? Pretože touto myšlienkou som si uvedomil, že ešte veľa mi treba pracovať na mojom vzťahu s Bohom, nakoľko i ja niektoré veci si robím po svojom a neodovzdávam ich Božím rukám a Duchu Svätému.
(veriaci z Vysokej)

Najviac vo mne zarezonovala samotná atmosféra priateľstva, duch spoločenstva a činorodej lásky. Mala som pocit, akoby sme sa poznali už dávno predtým, akoby sme si boli známi, a pritom sme sa mnohí videli prvýkrát v živote. Oslovilo ma veľmi srdečné privítanie. Z programu púte vo mne zostalo hneď niekoľko momentov a to spevy, chvály a kázeň o Cirkvi, o tom, čo je Cirkev a ako počúvať Pána v Cirkvi. Podľa slov z tej katechézy sa máme venovať jeden druhému a vzájomne sa milovať. Dôležité je pomáhať si, aby bolo naozaj vidno, že patríme do Kristovej Cirkvi - do jednej rodiny. V samotnom Kroscienku sa mi veľmi páčil chrám a pri hrobe otca Blachnického ma zaujala stavba so znázornením stromu s rozširujúcou sa korunou, ktorá symbolizuje život v Cirkvi a jeho rozrastanie. Veľmi rada by som sa opäť vrátila do Kroscienka a povzbudzujem aj ostatných k návšteve tohto pútnického miesta.
(veriaca z Brezovičky)

Púte do Kroščenka sa zúčastňujem už niekoľko rokov. Vnímam to, ako pozvanie načerpať nové sily, povzbudiť sa, zažívať spoločenstvo. Vždy je to požehnaný čas.
(Hanka Lipany)

Na púť do Kroščenka som sa veľmi tešil, lebo oslava prvého výročia vstupu do Kruciáty za člena vo mne vzbudzovala očakávanie, čo sa mi aj potvrdilo, lebo minulého roku som vstupoval, len sám, ale tohto roku sa náš počet zase rozšíril a veľmi ma potešila aj skutočnosť, že sestra môjho spolužiaka vstúpila do Kruciaty, aby pomohla bratovi, ktorý je v ťažkej situácii, je po rozvode a žije len s mamkou, ktorej zdravie tiež je už naštrbené. Verím, že celá jeho situácia sa zlepší. Vyšlo nám pekné počasie a čas, ktorý som na celoslovenskej púti strávil neľutujem a pre mňa to bol požehnaný čas a dobrou náladou povzbudení sme sa všetci šťastlivo s Božou pomocou vrátili domov. Ak Pán Boh dá a dovolí mi už teraz vo vnútri srdca sa teším na ďalší rok, ktorý bude v poradí už štvrtý. Teším sa na Vás a na naše stretnutie.
(Vlado Lipany)

(spracoval Pavol Kall Brezovička)


z tejto akcie ponúkame tieto fotografie

Mediahost.sk - webhosting, registrácia domén, webdesign