Kruciáta oslobodenia človeka
Posolstvo Panny Márie,
Kráľovnej Pokoja:

25. novembra 2021

Počúvajte
Rádio Mária

Dnes je utorok 28. jún 2022 , meniny má Beáta , zajtra bude mať meniny Peter a Pavol, Petra. Blahoželáme!

LITURGICKÝ KALENDÁR:
Liturgické čítania na dnes


Sv. omša a pobožnosť krížovej cesty v Plavnici

(súčasť duchovnej obnovy „Evanjelium oslobodenia“)

V piatok, 28. marca 2014, sa vo farnosti Plavnica začala duchovná obnova „Evanjelium oslobodenia“, ktorú viedol otec Jozef Heske, národný moderátor Kruciaty oslobodenia človeka. V rámci piatkového programu sa do tejto duchovnej obnovy zapojili aj členovia, kandidáti a sympatizanti Spoločenstva Svetlo – Život a KOČ z Lipian. Téma homílie otca Jozefa znela „Ježiš – Lekár hriešnikov“. Zameral sa na tri postavy z Evanjelia. Najprv hovoril o malomocnom človeku, ktorého Ježiš uzdravuje. Toto uzdravenie otec Jozef preniesol do súčasnosti. Aj dnes je mnoho ľudí, ktorí potrebujú uzdravenie, no jeho predpokladom je uvedomenie si tejto potreby, potreby, že chceme byť očistení od našich osobných „malomocenstiev“ v podobe hriešnych návykov a závislostí. Aby sme potom mohli naozaj s duchovným úžitkom prijať uzdravujúci dotyk nášho Pána. Malomocný z Evanjelia si túto potrebu očisty uvedomil, čo mu prinieslo skutočné uzdravenie. A čo, my? Túžime po uzdravení? Túžime byť oslobodení z našich otroctiev alebo nám takýto stav nášho vnútra vyhovuje a už sa nezamýšľame nad sebou samými? Druhý príklad z Evanjelia, ktorý priblížil otec Jozef, je ochrnutý, ktorého prinášajú k Ježišovi. Mať partiu, dobrú partiu ľudí okolo seba bolo dôležité nielen pre ochrnutého z Evanjelia. Mať okolo seba chápavých, súcitných a vnímavých ľudí je veľkým pokladom. Práve okolie môže byť skutočnou pomocou pre závislého človeka. Každý z nás sa môže stať tým, kto prináša chorého, unaveného, vyčerpaného a spútaného nejakou závislosťou k prameňu uzdravenia – k Ježišovi, Lekárovi ľudskej duše. Sme si toho vedomí? Sme v tejto veci zodpovední a snažíme sa pomáhať ľuďom, ktorí vplyvom závislostí prichádzajú postupne o svoju slobodu a dôstojnosť? Chceme hľadať všemožné cesty, ako priniesť chorých a zdecimovaných bližšie k Ježišovi? Aj nad týmito otázkami sme uvažovali počas homílie v plavnickom kostole. A tretí typ človeka, ktorý nám predstavil otec Jozef, je mýtnik Matúš, v očiach mnohých iba zdierač a hriešnik. Ježiš ho však volá, aby šiel za ním. Ponúka mu nový spôsob života, iný spôsob života, než aký viedol doteraz. Ponúka mu život vyrastajúci z uzdravenia. Ježiš – Lekár mu otvára nové obzory, než tie oklieštené, aké mal doteraz. Ježiš mu predostiera iné priority. Ježiš však prichádza aj dnes ku každému, kto potrebuje jeho uzdravenie. Prichádza, aby zachránil hriešnika. Prichádza s pravdou, ktorá skutočne oslobodzuje. S pravdou o stave človeka.

Po skončení sv. omše program pokračoval pobožnosťou krížovej cesty, ktorú sa pomodlili členovia, kandidáti a sympatizanti Hnutia Svetlo-Život a Kruciaty. V rámci tejto pobožnosti odzneli aj životné svedectvá členov HSŽ a Kruciaty, ale aj ostatných veriacich o tom, ako Pán konal v ich životoch. Ich svedectvá sa tak stali povzbudením pre všetkých, ktorí si ich vypočuli. Počas krížovej cesty prosili veriaci Pána o uzdravenie z rôznych rán a hriechov, ktoré človeka oberajú o pravú duchovnú radosť a pokoj. Vďaka nášmu Pánovi za toto duchovné podujatie a za všetkých, ktorí ho pripravovali. Vďaka aj za všetkých, ktorí si našli cestu do tohto chrámu, aby sa nechali osloviť myšlienkami tejto duchovnej obnovy. Nech duchovná obnova „Evanjelium oslobodenia“ prinesie svoje hojné ovocie v podobe usporiadaných vzťahov v rodinách, farnosti i v spoločnosti, aby boj za dôstojnosť každého človeka neustával, ale vzmáhal sa a prispieval k oslobodeniu nášho národa.

Po skončení piatkového programu duchovnej obnovy sa členovia, kandidáti, sympatizanti HSŽ a Kruciaty, ako aj ostatní veriaci stretli na krátkom agapé, kde sa venovali vzájomným rozhovorom.

Kall Pavol

Mediahost.sk - webhosting, registrácia domén, webdesign