Kruciáta oslobodenia človeka

Počúvajte
Rádio Mária

Dnes je sobota 20. apríl 2024 , meniny má Marcel , zajtra bude mať meniny Ervín. Blahoželáme!

LITURGICKÝ KALENDÁR:
Liturgické čítania na dnes


Andrej Hlinka

     Najvýznamnejšími kňazskými zastávkami Andreja Hlinku boli Liptovské Sliače (vtedy Tri Sliače) a Ružomberok. A práve jeho názory a riešenia pálčivých problémov obyvateľov týchto lokalít z jeho pozície kňaza, boli vybraté na lepšie predstavenie a priblíženie názorov Hlinku vo vtedajšej dobe.

     Na zaujímavé zážitky Hlinku so svojím ľudom spomína Karol Sidor z pôsobiska otca národa z Troch Sliačov. Aj na nasledujúcom príklade vidno, že Hlinka nekázal veriacim len z kazateľnice, ale staral sa aj o život svojich ovečiek mimo kostola. Úryvok je z roku 1894. „Tri Sliače boli okupované Židom-krčmárom. Ľudia strašne veľa pili. Farár Hlinka po poldruharočnej pastoračnej práci nevidel želateľného výsledku. Zavolal si teda na pomoc misionárov z Moravy. Došli traja otcovia – Jozef Tomášek, Ignác Blaha a František S. Hradlek z Litovle. Predstavujúc ich svojim farníkom, Andrej Hlinka misionárov upozornil, že má vo farnosti aj také ovečky, ktoré za poldruha roka ani raz mu neprišli do kostola. „Čo sa mne slabému nepošťastilo, to zaiste vykoná vás sprevádzajúca milosť Najvyššieho.“ A nemýlil sa. Misionári v Troch Sliačoch vykonali záslužné dielo.

ODNAUČIL ĽUDÍ PÁLENKE

     Sedemsto ľudí vstúpilo do Spolku striezlivosti, prisľúbiac, že viac v živote do krčmy nevkročia. Žid, pravda, zúril. Nazval Hlinku nevzdelaným a sprostým, búril proti nemu ľud. Ale Hlinka v Katolíckych novinách (1894) poznamenáva: „Slabých zvolil si Boh, aby mocných zahanbil.“ Okolití farári videli dobrý účinok misií v Troch Sliačoch. Ešte v ten samý rok v decembri pozvali si tých istých misionárov do Liskovej, Likavky a Stankovian.

     Pozoruhodné je aj Hlinkove opisovanie toho, koľko členov v spomenutých obciach získal Spolok striezlivosti:
"Tisíce ľudu sľúbilo misionárom nepiť vôbec, alebo nepiť aspoň v nedeľu. „U našich ľudí pálenka má divotvorný účinok. Keď je zima, vypije si pálenky, keď je horúčosť, inšie ho neochladí, len pálenka. Keď je unavený, posilní ho pálenka. Keď je zarmútený, teší ho pálenka, hladného kŕmi pálenka, narodeného víta pálenka, mŕtveho odprevádza pálenka, a to je vždycky a skoro všade tak.“

Prevzaté zo stránky:(Andrej Hlinka ako kňaz | andrejhlinka.sk)

Mediahost.sk - webhosting, registrácia domén, webdesign